Wadowice: 10 mln zł dla szpitala na dokończenie inwestycji
\\

Dokończenie robót budowlanych, zagospodarowanie terenu wokół szpitala oraz zakup sprzętu medycznego –  na te cele przeznaczonych zostanie 10 mln zł, które otrzyma powiat wadowicki ze środków unijnych pochodzących z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. 

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i starostwa wadowicki Jacek Jończyk podpisali w tej sprawie pre-umowę. 

– Jestem przekonany, że kwota 10 milionów złotych, jaką zarezerwowaliśmy na wsparcie budowy wadowickiego szpitala, pozwoli na planowe zakończenie inwestycji – mówił marszałek Marek Sowa. Jego słowa potwierdził starosta wadowicki Jacek Jończyk – To znaczący zastrzyk finansowy dla tej inicjatywy – komentował starosta, dziękując przedstawicielom województwa i starostwa za wspólną pracę przy projekcie rozbudowy Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Wadowicach o pawilon E.

Inwestor, powiat wadowicki, w 2008 roku rozpoczął przygotowania do realizacji inwestycji, natomiast prace budowlane rozpoczęto w 2012 roku. Powstał pięciopiętrowy gmach, który obecnie czeka na wykończenie, doposażenie oraz zagospodarowanie terenu i infrastruktury zewnętrznej.

Wartość całego projektu wynosi ponad 33 mln zł. Aż 10 mln zł, czyli 56,98 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji, przekazane zostanie przez województwo małopolskie w ramach środków unijnych z RPO 2007-2013.

Zaplanowane roboty budowlane pozwolą na uruchomienie pierwszych trzech kondygnacji pawilonu E. Docelowo będą tu się mieścić: na pierwszej kondygnacji – szatnie i zaplecze techniczne budynku, na drugiej – dział rehabilitacji ambulatoryjnej i oddział geriatryczny, a na trzeciej - oddział chirurgii ogólnej i urazowej.

Nowy budynek będzie spełniać standardy zgodne z wymogami UE. Przeniesione do nowo wybudowanego obiektu oddziały zostały zaprojektowane tak, aby komunikacja pomiędzy nimi była szybka i bezpieczna. W ramach inwestycji zaplanowano także zakup nowoczesnego sprzętu diagnostyczno-leczniczego.

Projekt dotyczący rozbudowy szpitala w Wadowicach to jedna ze 116 strategicznych dla rozwoju Małopolski inwestycji, znajdujących się na liście projektów kluczowych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Projekty te zostały wybrane w trybie pozakonkursowym, co znacznie ułatwiło dostęp do źródeł finansowania. – Wiemy, że potrzeby w zakresie służby zdrowia są nadal bardzo duże, dlatego w nowej perspektywie budżetowej zarząd województwa przewiduje przeznaczenie 111 mln euro na obiekty ochrony zdrowia o znaczeniu regionalnym i subregionalnym, z czego 35 mln euro trafi do szpitali powiatowych. Z tych pieniędzy będą mogły skorzystać między innymi Wadowice – zapewniał marszałek Marek Sowa.

Rozbudowa szpitala w Wadowicach ma zakończyć się w roku 2015. Dzięki dofinansowaniu przyznanym przez władze województwa małopolskiego nowoczesny gmach będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów już na początku 2016 roku. Będzie tutaj funkcjonował jeden z najnowocześniejszych w Małopolsce oddziałów geriatrycznych.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: stan z dnia 5 sierpnia 2014 r.

\
Data publikacji: 5 sierpnia 2014 r.