Na potrzeby centrum rozbudowywany jest budynek brzezińskiego szpitala. Dobudowane ma być m.in. jedno piętro oraz nowe skrzydło budynku. Jak powiedział prof. Dziki pierwsi pacjenci powinni pojawić się w Centrum w 2015 roku. Ma być ono zorganizowane na wzór prywatnych szpitali pracujących w Austrii czy Szwajcarii. Polscy pacjenci będą przyjmowani w ramach kontraktów z NFZ. Centrum chce również leczyć chorych z całej Europy.

Na spotkaniu z mediami prof. Dziki przekonywał, że w Polsce nie ma jeszcze takiej specjalistycznej kliniki. Tymczasem - jak mówił - przybywa osób, które cierpią na nowotwory jelit, a wyniki ich leczenia w Polsce są złe, dużo gorsze niż w innych zachodnich krajach. Według niego jedną z przyczyn tego jest brak właściwych standardów postępowania z pacjentem, operacje jelit są często mało skuteczne, bo nie wykonują ich wyspecjalizowani chirurdzy.

Jak tłumaczył, scentralizowanie leczenia pewnych chorób jest coraz popularniejsze na świecie. Nie operuje się nowotworów w każdym szpitalu, tylko są wytypowane ośrodki, które dysponują odpowiednim sprzętem i wyspecjalizowaną kadrą chirurgów. Taka właśnie wyspecjalizowana placówka ma powstać w Brzezinach. Dziki zaznaczył, że oprócz leczenia, chce w niej stworzyć centrum szkolenia dla polskich chirurgów.

Profesor poinformował również, że do Brzezin mają przyjeżdżać, operować oraz uczyć polskich lekarzy chirurdzy z całego świata. Jak poinformowano media współpracę z brzezińskim Centrum miał potwierdzić m.in. amerykański chirurg Lee Smith, który leczył i operował prezydenta USA Ronalda Reagana. Pierwszym zagranicznym szpitalem, który chce nawiązać współpracę z placówką jest klinika w Lozannie (Szwajcaria).