Programem objęto grupę podwyższonego ryzyka, czyli osoby w wieku 40-65 lat, które są wieloletnimi palaczami, nadużywają alkoholu bądź podejmują ryzykowne zachowania seksualne. Z programu ma skorzystać 2 tys. Wielkopolan. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania od lekarza.

Na badania powinny się zgłosić m.in. osoby, u których przez trzy tygodnie utrzymuje się ból gardła, przewlekła chrypa, pieczenie języka lub występują problemy z przełykaniem.

Częścią programu jest akcja edukacyjna dla pacjentów oraz lekarzy dotycząca nowotworów głowy i szyi. Według raportu „Nowotwory złośliwe w Wielkopolsce w 2011 r.”, region zajmował drugie miejsce w kraju pod względem zachorowalności na tego typu odmiany raka wśród mężczyzn i piąte wśród kobiet.

Program został opracowany przez prezesa Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi prof. Wojciecha Golusińskiego, który kieruje kliniką chirurgii głowy, szyi i onkologii laryngologicznej poznańskiego uniwersytetu medycznego. Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej prof. Golusiński, są to pierwsze tak duże badania profilaktyczne w kraju poświęcone tym nowotworom.

Według prof. Golusińskiego, w ostatnich latach w kraju obserwuje się dynamiczny wzrost zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Są to głownie raki: wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi. Głównymi czynnikami ryzyka są: palenie, alkohol oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zwrócił uwagę, że dzięki programowi uda się wykryć raka we wczesnym stadium, co ułatwi leczenie i pomoże chorym.

Badania będą prowadzone w WCO, Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie, Szpitalu Specjalistyczny w Pile, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie oraz Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu.

Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi jest finansowany z pieniędzy samorządu województwa wielkopolskiego. Jego koordynatorem jest WCO, a na realizację programu przeznaczono 170 tys. zł.

Samorząd województwa co roku wydaje ok. 2 mln zł na programy profilaktyczne w regionie. Związane są one głównie z chorobami nowotworowymi, układu oddechowego i krążenia. (PAP)