Placówka pielęgnacyjno-opiekuńcza to odpowiedź na duże zapotrzebowanie na tego typu świadczenia w mieście. Obecnie w Białymstoku w kolejce na miejsce w takiej placówce trzeba czekać około ośmiu miesięcy.

Za świadczenia będzie płacić NFZ, pacjenci dopłacać będą sumy określone stosownymi rozporządzeniami. To kwoty w wysokości kilkuset złotych - poinformowała dyrektorka szpitala Urszula Łapińska.

Dyrekcja szpitala podkreśla, że takie miejsca, gdzie długoterminową opiekę znajdą starsze schorowane osoby, będą potrzebne coraz bardziej, gdyż społeczeństwo się starzeje, jest wiele starszych osób chorych, samotnych, które takiej opieki wymagają.

Zakład powstał w budynku, gdzie do 2010 roku działały zlikwidowane oddziały chirurgii i ortopedii dziecięcej. Powstało 30 sal dla chorych, pomieszczenia do terapii zajęciowej. Dotychczasowy zakład opiekuńczy w szpitalu mógł przyjąć ok. 40 pacjentów.

Generalny remont budynku sfinansował w całości samorząd województwa podlaskiego, któremu szpital podlega. Wyposażenie - łóżka, szafki, wózki inwalidzkie i chodziki dla pacjentów - dostarczyło Stowarzyszenie Pomocy "Rubież", które współpracuje z fundatorami w Niemczech. Stowarzyszenie od pięciu lat pomaga dostarczać tego typu sprzęt podlaskim placówkom służby zdrowia - mówił prezes "Rubieży" Józef Kulikowski.

Obecny na uroczystości wiceminister zdrowia Cezary Rzemek mówił, że zakład w Białymstoku to dobry przykład na współpracę różnych środowisk przy realizacji takich zadań. Jak podkreślił, istotne jest to, że inwestycja była przemyślana pod względem finansowym - NFZ będzie płacić za świadczenia, gdyż również dostrzega potrzeby w tym zakresie.

Otwarcie zakładu opiekuńczego to element realizowanego szerokiego planu modernizacji szpitala wojewódzkiego. Jak informowały władze województwa, całość ma kosztować ok. 160 mln zł. Prace są rozłożone na lata. W październiku w szpitalu otwarto nowy blok operacyjny, który kosztował 50 mln zł.

Podlaski NFZ informował wcześniej, że w 2013 r. zakontraktował 566 łóżek w 18 zakładach opiekuńczo-leczniczych, w tym osiem łóżek dla pacjentów wymagających wspomagania oddychania w formie wentylacji mechanicznej (w nowym zakładzie są 4 takie łóżka). Łącznie NFZ przeznaczył na to 14 mln zł.

Szpital Wojewódzki w Białymstoku jest jednym z największych szpitali w regionie. W piątek po południu odbędą się obchody 60-lecia istnienia tej placówki. Szpital jest też jednym z najbardziej zadłużonych w regionie. Zadłużenie sięga ok. 100 mln zł. To zobowiązania z poprzednich lat, obecnie placówka się bilansuje.

Szpital przyjmuje rocznie ok. 20 tys. pacjentów. Z przyszpitalnych poradni korzysta ok. 100 tys. pacjentów rocznie.