Województwo Wielkopolskie podpisało z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę pożyczki na współfinansowanie budowy.

- Umowa finalnie dopina finansowanie inwestycji budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka i pozwoli nam pozyskać 36,6 mln zł na dogodnych warunkach. Pieniądze pochodzą ze spłat pożyczek JESSICA udzielonych w poprzedniej perspektywie unijnej - podkreślił marszałek Marek Woźniak. - Projekt budowy szpitala dziecięcego będziemy realizować w ramach tzw. rewitalizacji miejskiej. Dzisiaj ogłosiliśmy przetarg na wykonawcę przedsięwzięcia. Z niecierpliwością czekamy na oferty. Gorąco zachęcamy wielkopolskie firmy do udziału w nim. Ta, która zrealizuje inwestycję, przejdzie do historii - podsumował Marszałek.

Władze województwa planują, że najdalej za 3 miesiące powinny wkopać kamień węgielny

 

Wielkopolska postawiła na inżynierię finansową

Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK podkreślał, że to bardzo ważna inwestycja, która poprawi jakość życia Wielkopolan. - Fakt, że wykorzystujemy fundusze, które pochodzą ze spłat pożyczek JESSICA pokazuje trwałość i efektywność zwrotnych form finansowania. Wielkopolska była pierwszym województwem, które postawiło na tzw. inżynierię finansową. Dzięki temu możemy wspierać, kolejne ważne dla mieszkańców inwestycje.

Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego do budowy szpitala dziecięcego w Poznaniu powołał spółkę „Szpitale Wielkopolskie”. Obecna na spotkaniu prezes Izabela Grzybowska podkreśliła, że inwestycja obejmuje budowę budynku szpitala wraz z parkingami, przyłączami, sieciami i przebudową ul. Wrzoska, będącej drogą dojazdową do szpitala.

- Otwarcie ofert na wykonawcę zaplanowaliśmy na 15 maja, a zakończenie inwestycji w terminie ok. 30 miesięcy. W dalszej kolejności ogłosimy przetargi na wyposażenie i sprzęt medyczny - powiedziała prezes Grzybowska.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego planuje zrealizować projekt dzięki wsparciu pozyskanemu również z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Szacuje się, że wartość całego przedsięwzięcia będzie wynosiła ponad 375 mln zł.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka powstanie przy ul. Wrzoska w Poznaniu. W szpitalu zaplanowano budowę także szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci, którego teraz nie ma w województwie.