Szef resortu zdrowia podkreślił w swoim wystąpieniu, że jednym z priorytetów i wyzwań, jakie stoją przed stomatologią jest promowanie w społeczeństwie nawyków pro-zdrowotnych.
- Żadne środki zapobiegawcze nie będą należycie zastosowane, jeśli nie zadbamy zawczasu o efektywną promocję zdrowia. Aby to jednak przyniosło efekty, należy uświadomić to społeczeństwu, zadbać, by miało odpowiednią wiedzę na temat ochrony zdrowia – zaznaczył Radziwiłł. 

Wyraził zadowolenie, że kongres stwarza wszystkim praktykującym stomatologom możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy, a także do podkreślenia roli, jaką odgrywa edukacja.
- Jesteśmy świadomi tego, co potwierdzają także badania, że zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotne dla zdrowia całego organizmu. Wiemy, że oprócz diagnostyki i samego leczenia, bardzo ważna jest również prewencja i działania zapobiegawcze – zaznaczył minister zdrowia. 

W trwającym od środy 7 września 2016 w Poznaniu Światowym Kongresie Stomatologicznym FDI 2016 bierze udział około 10 tysięcy przedstawicieli środowiska stomatologicznego z niemal 120 państw. Jak podkreślają organizatorzy, jest to najbardziej prestiżowe wydarzenie w historii polskiej stomatologii. 

Uczestnicy kongresu podczas czterech dni mówić będą między innymi o stomatologii zachowawczej, protetyce stomatologicznej, laseroterapii, stomatologii estetycznej, oraz ortodoncji i implantologii. 

Poza wykładami międzynarodowego grona ekspertów, w programie znalazły się także debaty oraz kursy praktyczne. Kongresowi towarzyszyć będzie również wystawa ponad 300 producentów najnowocześniejszych produktów wykorzystywanych obecnie w stomatologii na całym świecie. 

Światowy Kongres Stomatologiczny FDI 2016 potrwa w Poznaniu do 10 września 2016. Organizatorem wydarzenia jest między innymi Światowa Federacja Dentystyczna FDI oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. (pap)