Budowa należy do największych inwestycji medycznych w Polsce i Europie. Jej wartość jest szacowna na ponad 1,2 mld zł. W czwartek odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy.

"To nie będzie tylko szpital Uniwersytetu, to nie będzie tylko szpital Krakowa i regionu, ale to będzie szpital Polski" – mówił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. Jak podkreślił, pacjenci będą leczeni, a lekarze będą pracować w nowoczesnym obiekcie, o którego budowę władze uczelni, miasta i regionu starały się przez wiele lat.

Prorektor Uniwersytetu ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki mówił dziennikarzom, że obrazowo można to przedstawić, jak zmianę samochodu z malucha na supernowoczesną limuzynę. "Będzie to dużo większy komfort dla chorych, możliwość konsultacji z niemal wszystkimi specjalistami, jakość opieki nad pacjentem dużo wyższa" – podkreślił prof. Grodzicki.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: Warbud S.A., Porr (Polska) S.A i VAMED.

Kamień węgielny pod budowę nowej siedziby szpitala został wmurowany pod koniec kwietnia 2015 r. Do końca zeszłego roku inwestycja kosztowała ponad 273,8 mln zł.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu będzie częścią kampusu medycznego, obejmującego: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, kompleks domów studenckich wraz z zapleczem dydaktyczno-sportowym oraz budynek Biblioteki Medycznej, który docelowo będzie pełnił funkcję Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej i budynki Wydziału Farmaceutycznego.

W nowym szpitalu, na ponad 109 tys. m kw. powierzchni znajdzie się: 31 oddziałów klinicznych, 28 poradni, 24 sale operacyjne, 925 łóżek dla pacjentów oraz zaplecze dydaktyczne z salami wykładowymi i seminaryjnymi. Kompleks będzie składał się w sumie z 13 skomunikowanych ze sobą obiektów. Wybudowany zostanie także wielopoziomowy parking, liczący 1 tys. 265 miejsc.

Wartość kosztorysowa tej inwestycji to 1 mld 230 mln zł. 800 mln zł będzie pochodzić ze środków budżetu państwa, przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zarząd Województwa Małopolskiego zobowiązał się zapewnić środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na wyposażenie szpitala w wysokości 60 mln euro.

Do nowej siedziby zostanie przeniesiona większość klinik Szpitala Uniwersyteckiego, zlokalizowanych obecnie w centrum miasta, w budynkach przy ul. Kopernika i Śniadeckich, z których wiele zostało wybudowanych jeszcze w XIX wieku. Pozostanie tam kilkanaście oddziałów, m.in.: ginekologiczno-położniczy, geriatria, ortopedyczny. Jak mówił prorektor Grodzicki trwają rozmowy z przedstawicielami Skarbu Państwa, czy jest on zainteresowany wykorzystaniem tych budynków i terenów przy ul. Kopernika, które szpital opuści.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to największy publiczny szpital w Polsce, nie tylko leczący chorych, ale również kształcący kadrę medyczna.(PAP)

wos/ js/