Na zakończenie prawnej batalii każdy z poszkodowanych dostanie 25 tys. dolarów. Obecnie ma do tego prawo zaledwie 11 ofiar.
W ramach programu przymusowych sterylizacji, prowadzonego przez kilkadziesiąt lat w 33 stanach amerykańskich, zabieg ten wykonano na około 65 tysiąch Amerykanów uznanych za osoby "niepożądane lub niestabilne emocjonalnie" - przypomina w piątek BBC. Prawo to pozostawało w mocy do 1979 roku.

Czytaj: Poznań: rok więzienia w zawieszeniu dla lekarki za ubezpłodnienie pacjentki >>>

W Wirginii sterylizacji między latami 20. i 70. XX wieku poddano ponad 8 tysięcy osób. Ponad jedną piątą z nich stanowili Afroamerykanie, a dwie trzecie - kobiety, którym zabieg ten wykonywano bez ich wiedzy przy okazji leczenia różnych chorób.

Wirginijski program miał - jak pisze BBC - posłużyć jako model dla eugeniki wcielanej w życie w III Rzeszy. Przymusową sterylizację stosowało w XX wieku kilka innych krajów, w tym Szwecja, Kanada i Japonia. 

Wirginia, której władze przeprosiły za dawne praktyki już w 2001 roku, jest drugim po Karolinie Północnej stanem USA, który zatwierdził wypłatę odszkodowań dla żyjących ofiar przymusowych sterylizacji. W 2013 roku około 1800 żyjących ofiar otrzymało od władz Karoliny Północnej po 50 tys. dolarów. (pap)