W upalne dni osobom starszym należy się szczególna uwaga. W podeszłym wieku zaczynają występować zaburzenia w odczuwaniu pragnienia, poza tym przygotowanie napoju może sprawić trudność osobom starszym.

- Dlatego pamiętajmy w upalne dni o osobach starszych – członkach naszych rodzin i sąsiadach gdyż przegrzanie organizmu może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru – przypomina resort rodziny.

Udar cieplny wywołany jest przegrzaniem organizmu, w związku z wysoką temperaturą, odwodnieniem organizmu i utratą elektrolitów. Najbardziej narażoną na udary grupą są osoby w podeszłym wieku, osoby zmęczone, otyłe oraz osoby przyjmujące leki, które mogą utrudniać proces termoregulacji.

Do głównych objawów udaru zalicza się: wyczerpanie, dezorientację, uczucie gorąca, zaczerwienioną i suchą skórę, pragnienie, szum w uszach i skroniach, mroczki przed oczami, zawroty i ból głowy, czasami nudności i wymioty, podwyższoną temperaturę ciała nawet powyżej 40°C, utratę przytomności. Objawy narastają szybko, w razie utraty przytomności konieczna jest pomoc lekarza.

Aby zapobiegać udarom należy pamiętać o wypijaniu co najmniej 2 litrów napojów dziennie, szczególnie wody mineralnej, herbatek ziołowych i niesłodzonych soków owocowych. Trzeba także pamiętać, aby nie przebywać na dworze w godzinach, kiedy słońce jest najbardziej intensywne, czyli od 12.00 do 15.00. W czasie dużych upałów najlepiej korzystać ze spacerów późnym popołudniem.

Zapobieganie udarom słonecznym polega także ochronie głowy przed nadmiernym nasłonecznieniem i szkodliwym promieniowaniem UV przy pomocy kapelusza lub chustki. Odkryte części ciała, takie jak ramiona, twarz, dekolt, należy posmarować kremem z filtrem.

W przypadku wystąpienia objawów udaru należy wezwać pogotowie, bowiem udary mogą doprowadzić w groźnych przypadkach nawet do śmierci.

Poszkodowanemu należy udzielić pierwszej pomocy, czyli umieścić go w pozycji półsiedzącej w zaciemnionym, chłodnym pomieszczeniu i położyć robić zimne okłady na głowę i kark, jednak nie stosować lodu, ponieważ w zetknięciu z rozgrzanym ciałem może to spowodować szok termiczny.

Należy także podawać napoje chłodzące (zabronione jest picie alkoholu, kawy i herbaty). Ulgę przynieść może obłożenie całego ciała wilgotnymi i chłodnymi ręcznikami, które co pewien czas trzeba zmieniać.

Źródło: www.mpips.gov.pl

 [-OFERTA_HTML-]