UNICEF przekonuje, że mycie rąk mydłem to prosta czynność, która jest dostępnym i skutecznym sposobem zapobiegania wielu chorobom. 

Z danych organizacji wynika, że w 2015 roku na całym świecie ponad 300 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia zmarło na skutek chorób biegunkowych spowodowanych przez brak dostępu do czystej i pitnej wody oraz sanitariatów. „To ponad 800 dzieci każdego dnia” – alarmuje organizacja. 

UNICEF podkreśla, że wielu tym zgonom można było zapobiec przez mycie rąk przy użyciu mydła. 
- Mycie rąk naprawdę ma sens. To jeden z najważniejszych środków prewencyjnych, który chroni dzieci przed chorobami – jest prosty, tani i skuteczny– przekonuje dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych Sanjay Wijesekera. 

UNICEF przypomina, że właściwa higiena, szczególnie po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, redukuje o ponad 40 procent zachorowania na biegunkę oraz o 25 procent - infekcje oddechowe. 

Światowy Dzień Mycia Rąk jest świętem ustanowionym przez ONZ w 2008 roku i obchodzonym corocznie 15 października. Jest on okazją do podkreślania roli mycia rąk przy użyciu mydła w zapobieganiu powszechnym, ale potencjalnie śmiertelnym chorobom. (pap)