Choroba, która nieleczona może prowadzić do śmierci przez odwodnienie i niewydolność nerek, została wykryta we wrześniu 2015 na zachód od Bagdadu. Do tej pory w całym Iraku zarejestrowano co najmniej 2 200 zarażonych; sześć osób zmarło.

Epidemia "już nabrała regionalnej dynamiki", a groźba dalszego rozprzestrzeniania się może wzrosnąć z powodu osób przyjeżdżających do Iraku z całego regionu - oświadczył w czwartek 5 listopada 2015 Hawkins. Przypadki zakażeń już potwierdził Kuwejt, Bahrajn i Syria.

Miliony szyitów wybiera się w grudniu do Iraku na święto Arbain, jedno z najważniejszych świąt kończących 40-dniową żałobę upamiętniającą śmierć wnuka Mahometa, Husajna Ibn Alego.

Hawkins powiedział, że UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom) współpracuje z duchownymi w świętych dla szyitów miastach Nadżaf i Karbala, aby przekazać informacje na temat sposobów zabezpieczenia przed cholerą.
 

Wśród przyczyn epidemii wymienia się takie czynniki, jak niski poziom wody w Eufracie oraz powódź, która spowodowała zanieczyszczenie rzeki i płytkich źródeł wodą ze ścieków.
Do epidemii przyczyniła się również wojna z Państwem Islamskim (IS), które przejęło w ostatnich miesiącach kontrolę nad znacznymi terenami Iraku i Syrii. Z powodu konfliktu z IS ponad 3 miliony ludzi straciło dach nad głową i żyje w tymczasowych schronieniach, gdzie warunki jedynie sprzyjają rozprzestrzenianiu się cholery.

Przedstawiciel UNICEF-u zwrócił uwagę, że organizacja ma ograniczony dostęp do kontrolowanych przez IS obszarów. Wśród zarejestrowanych chorych w Iraku co piąty zarażony to dziecko. W ramach środków ostrożności na sporych obszarach kraju przesunięto termin rozpoczęcia roku szkolnego o miesiąc. W reakcji na epidemię UNICEF rozprowadza wodę butelkowaną i płyny nawadniające.(pap)
 
 
Dowiedz się więcej z książki
Zagrożenia zdrowia publicznego. Zdrowie człowieka a środowisko. Część 2
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł