Środki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, przewidziane do wykorzystania przez placówki ochrony zdrowia w latach 2007-2013, są prawie 7-krotnie większe od tych, które były przeznaczone w latach poprzednich. Łącznie na te lata w ramach unijnej polityki spójności dla Polski przewidziano 67,3 mld euro. W latach 2004-2006 kwota ta wynosiła 12,8 mld euro.

W nowym okresie programowym z pomocy unijnej mogą skorzystać publiczne i niepubliczne placówki ochrony zdrowia. Te pierwsze mogą starać się o pieniądze w ramach programów operacyjnych Kapitał Ludzki oraz Infrastruktura i Środowisko. Natomiast podmioty niepubliczne dodatkowo mają prawo wykorzystania środków z programu Konkurencyjna Gospodarka.

„W ramach programów UE możliwe będzie uzyskanie wsparcia m.in. na zakup sprzętu i aparatury medycznej, remonty i modernizacje zakładów opieki zdrowotnej, zakupy ambulansów, a także szkolenia lekarzy i pielęgniarek” – mówi Ewa Fedor, Ekspert ds. Funduszy Europejskich z Konfederacji Pracodawców Polskich. Według niej, przy dobrym sformułowaniu wniosku można uzyskać z UE do 70 proc. środków na daną inwestycję. Pozostałą część musi zapłacić placówka ochrony zdrowia.

Zdaniem Jarosława Pawłowskiego, Wiceministra Rozwoju Regionalnego, na wsparcie finansowe ze środków UE mogą liczyć projekty, które najlepiej spełniają założenia programów unijnych i wpisują się w założenia reformy służby zdrowia. Z pomocy tej korzystają szpitale, uzdrowiska, prywatne przychodnie i gabinety (zatrudniające do 10 pracowników).

źródło: Gazeta Prawna, 8 kwietnia 2008 r., Dominika Sikora