Hospicjum Domowe im. św. Kaliksta I w Tychach działa od ponad 22 lat, a od prawie dziesięciu lat zbiera pieniądze na dom hospicyjny.
 
Hospicjum budowane jest od 2009 roku. Koszt budowy szacuje się na ponad 11 mln zł. Do użytku oddanych zostanie 16 pokoi z łazienkami, w których łącznie mają się znaleźć 32 łóżka.
 
Obecnie opieką domową objętych jest około 40 pacjentów chorych na nowotwory (rocznie ponad 200 osób), a około 50 osób wspiera poradnia hospicyjna.
 
Stacjonarne hospicjum będzie uzupełnieniem opieki domowej prowadzonej przez Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I.
- Budowa hospicjum dobiega końca, obecnie prowadzone są jeszcze ostatnie prace wykończeniowe w obiekcie (podłogi, drzwi). Potem pozostanie nam etap wyposażania pomieszczeń, czyli kupowanie łóżek oraz sprzętu do sal chorych i pielęgniarskich - powiedziała prezes stowarzyszenia Ilona Słomian.
 
 
Dodała, że otwarcie hospicjum planowane jest na wrzesień 2016 roku.
 
Głównym zadaniem tego przedsięwzięcia jest stworzenie pacjentom całodobowej opieki, co w przypadku opieki domowej nie zawsze jest możliwe. Wieloletnie doświadczenia pokazały, że potrzeba opieki stacjonarnej i całodobowej jest bardzo wskazana.
 
Celem budowy domu hospicyjnego jest również organizowanie rehabilitacji, grup wsparcia dla osób, które straciły najbliższych, szkoleń. Mieścić się w nim będzie także centrum wolontariatu.
 
Budowę hospicjum od kilku lat wspiera również miasto Tychy. Dotąd przekazało na ten cel ponad 5 mln zł. W 2011 roku przeznaczono 2,1 mln zł dotacji, między innymi na ogrodzenie terenu budowy, instalacje elektryczne i oświetleniowe oraz roboty drogowe z uzbrojeniem terenu, rok później 500 tys. zł na instalacje wentylacji mechanicznej, tynki i budowę ścian działowych wewnątrz budynku.
 
Kolejną pomoc finansową hospicjum otrzymało w 2013 roku (1 mln zł) oraz w 2014 (1,5 mln zł), które przeznaczono na roboty tynkarskie, malowanie ścian. Ostatnie wsparcie z budżetu miasta na realizację tej inwestycji przekazano w kwietniu 2015 roku (milion złotych dotacji celowej).
 
Ten milion złotych w ramach kolejnej dotacji był z kolei wsparciem na dokończenie robót instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznych oraz budowlanych robót wykończeniowych na parterze budynku.(pap)