TVP.INFO: „Papierosy jeszcze bez odrażających obrazków”
\\

Jak podaje portal TVP.INFO, „rozporządzenie wprowadzające ostrzeżenia obrazkowe na paczkach papierosów na razie nie wejdzie w życie”. Powodem jest brak nowego katalogu tych obrazków.

Organizacje pozarządowe krytykują decyzję Ministra Zdrowia, wstrzymującą wejście w życie nowych przepisów dotyczących umieszczania ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów.

Jak tłumaczy decyzję Rzeczniczka Prasowa Resortu Zdrowia Agnieszka Gołąbek, „Komisja Europejska nie zakończyła prac nad ostatecznym kształtem ostrzeżeń łączących nowe teksty z ilustracjami graficznymi i w chwili obecnej nie jest jeszcze znany termin zatwierdzenia biblioteki nowych, ilustrowanych obrazami ostrzeżeń”.

Rzeczniczka podkreśliła, że Minister Zdrowia zdecydował, że do czasu opracowania przez KE takiego katalogu ostrzeżeń obrazkowych będą obowiązywały dotychczasowe przepisy. Zapewniła, że gdy pojawi się nowy unijny katalog ostrzeżeń, wówczas minister zdecyduje o wejściu w życie uzgodnionego projektu.

Stowarzyszenie Manko i Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych (organizacje pozarządowe działające na rzecz ograniczania używania tytoniu) podkreśliły, że „decyzja Ministerstwa Zdrowia jest zupełnie nieuzasadniona i niezrozumiała”. Jak powiedziała Dominika Kawalec ze stowarzyszenia Manko, zwlekanie z podpisaniem rozporządzenia może doprowadzić do znacznego opóźnienia we wprowadzeniu ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów. Mówiła, iż nie wiadomo kiedy Komisja Europejska przygotuje nowy katalog ostrzeżeń obrazkowych, ponieważ cały czas pojawiają się nowe pomysły w tym zakresie. Jak dodała, Minister Zdrowia mógłby już podpisać przygotowane rozporządzenie i obowiązywałby obecny unijny katalog ostrzeżeń obrazkowych.

Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert

Źródło: www.tvp.info, stan z dnia 28 marca 2012 r.

\
Data publikacji: 29 marca 2012 r.