Ogólnopolski Test Wątroby powstał w ramach kampanii „Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty”. Na jego podstawie  można samodzielnie ocenić czynniki ryzyka dla zdrowia wątroby.

Użytkownik portalu anonimowo na kilkanaście pytań, dotyczących nawyków żywieniowych oraz zachowań zdrowotnych. Na zakończenie testu pojawia się podsumowanie oceniające potencjalne zagrożenie dla wątroby. Można się z niego dowiedzieć, czy warto poświęcić swojej wątrobie więcej uwagi.

Wynik testu nie stanowi diagnozy lekarskiej, jednak pomaga ocenić czynniki ryzyka dla zdrowia wątroby. Dostarczone przez respondentów odpowiedzi, posłużą do stworzenia podsumowania na temat „wątroby Polaków”.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

Z raportu GFK wynika, że tylko połowa Polaków prawidłowo rozpoznaje, że jest ona odpowiedziana za neutralizację toksyn. Jeszcze mniej osób wie, że odpowiada za produkcję żółci (33 procent) czy pełni funkcje odpornościowe (17 procent). Większość Polaków upatruje źródeł chorób wątroby w nadmiernym spożywaniu alkoholu (70 procent) nie zważając na codzienne nawyki, które również mają ogromny wpływ na stan wątroby.

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Można wyliczyć ponad 500 funkcji, które spełnia dla całego organizmu. Organ ten dokonuje przemian węglowodanów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków oraz rozkłada toksyny.

Źródło: Procontent Communication