Umowę o współpracy w tej sprawie podpisała uczelnia ze Stowarzyszeniem Medycyna Polska – Koordynatorem Klastra Medycznego MedCluster, Kamsoft S.A., szpitalem im. E. Szczeklika i CenterMed.

- Dzięki projektowi staniemy się nowoczesnym centrum kształcenia kadr medycznych - podkreśla rektor PWSZ w Tarnowie prof. dr hab. Stanisław Komornicki.

W szkole ruszy między innymi wirtualna przychodnia i szpital oraz zaplecze informatyczne. - To będzie najlepszy poligon doświadczalny - wyjaśnia Andrzej Witek, prezes Centermed i Stowarzyszenia Medycyna Polska tworzącego Klaster Medyczny Medcluster.

Projekt ma otwartą formułę, po krótkim pilotażu do współpracy zaproszone zostaną inne placówki medyczne.

- Tarnów ma szanse znaleźć się w grupie liderów europejskich miast tworzących e-miasta zdrowia. U nas z e-zdrowia będą mogli się szkolić się pracownicy sektora medycznego z Polski w tym w postaci e-learningu - dodaje prezes Klastra Medycznego Medcluster.

Czytaj: MZ: na dokończenie budowy platformy e-zdrowie w 2015 roku trzeba dodatkowo 80 mln zł >>>

 

Oprogramowanie i wsparcie technologiczne w Laboratorium E-Zdrowia zapewni spółka Kamsoft S.A., która od lat tworzy dla szpitali, przychodni, aptek programy informatyczne. W ramach programu OSOZ-u- Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia już teraz pacjenci  rejestrują się przez internet, mają swoje konto zdrowia gdzie gromadzone są wszystkie dane medyczne w bezpieczny sposób, mogą sprawdzać wyniki badań.

- Tymi doświadczeniami podzielimy się ze studentami. Mam nadzieję, że w Tarnowie powstaną nowe pomysły w ramach e-zdrowia do zastosowania w smartfonach - mówi Zygmunt Kamiński, prezes Kamsoft.

Na szybkie wykorzystanie projektów powstałych w Laboratorium E-Zdrowia liczy tarnowski szpital im. E. Szczeklika. - Wiele elementów e-zdrowia już działa, teraz trzeba wszystko połączyć - podkreśla dyrektor szpitala Marcin Kuta.

Laboratorium E-Zdrowia na tarnowskiej uczelni ma ruszyć już jesienią 2015 roku, ale przygotowania już się rozpoczęły. Twórcy projektu będą korzystać ze środków własnych oraz starać się o rozwój przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej, która mocna stawia na e-technologie.

Dla mieszkańców pierwsze wymierne korzyści będą dostępne jeszcze w roku 2015, ponieważ w ślad za Laboratorium E –Zdrowia planowany jest duży pilotaż z zaangażowaniem mieszkańców. Tarnów ma stać się Health City – czyli Miastem Zdrowia.