Inwestycję sfinansowano ze środków pochodzących z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (10,3 mln zł) oraz budżetu województwa małopolskiego (9,7 mln zł). Pozostałe środki pochodziły z PFRON (2,1 mln zł) oraz budżetu szpitala (380 tys. zł). 

– Jest to ostatnia inwestycja w zakresie ochrony zdrowia, którą finansowaliśmy ze środków europejskich z poprzedniej perspektywy. W latach 2007-2014 tylko na inwestycje poprawiające standardy leczenia naszych mieszkańców wydaliśmy 420 mln zł. – mówił podczas uroczystości wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, który odpowiada za ochronę zdrowia. – Cieszę się, że w końcu mamy ten wspaniały obiekt, który pozwoli na kompleksowe leczenie. Sukces jest tym większy, że kończąc wydawanie środków z lat 2007-2014 zapełniliśmy białą plamę, jaką był brak oddziału psychiatrii w tej części województwa - podkreślił wicemarszałek Kozak.

Czytaj: Chełmno: powstał ośrodek wsparcia dla chorych psychicznie >>>

W nowo otwartym ośrodku zdrowia psychicznego znajdzie się 70 łóżek na dwóch oddziałach stacjonarnych oraz 20 miejsc na oddziale dziennym. Ponadto, funkcjonować będzie tutaj poradnia zdrowia psychicznego oraz poradnia psychosomatyczna. Nowością jest Zespół Leczenia Środowiskowego (domowego), który obejmie opieką chorych w ich miejscach zamieszkania. To znacząca zmiana, gdyż dotychczas osoby z tej części województwa małopolskiego, które wymagały leczenia psychicznego zmuszone były korzystać z opieki w krakowskim szpitalu im. Babińskiego lub szukać pomocy w placówce w Straszęcinie koło Dębicy.

Otwarcie oddziału w Tarnowie znacznie poprawi dostępność usług w zakresie zdrowia psychicznego dla mieszkańców wschodniej części województwa. Jest to też następstwo przyjętego przez sejmik województwa małopolskiego programu zdrowia psychicznego, który zakładał równomierne rozlokowanie oddziałów psychiatrycznych na terenie całej Małopolski.