Projekt będzie realizowany w latach 2017-2018. Inwestycja będzie częściowo finansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie unijne wyniesie 29,5 mln zł.

Zakup jednego z dwóch akceleratorów planowany jest ze środków Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. W ramach projektu zakupiony zostanie także aparat RTG typu telekomando i wymieniony zostanie tomograf komputerowy.

- W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania wniosku, który chcemy jak najszybciej złożyć do zarządu województwa, jednocześnie mamy przekonanie, że zostanie on pozytywnie zatwierdzony, co umożliwi projektowanie i budowę centrum. W szpitalu już funkcjonuje centrum onkologiczne, które cieszy się dobrą opinią, funkcjonuje też oddział onkologii klinicznej i oddział dzienny chemioterapii. Mamy również poradnie, wspierające funkcjonowanie oddziałów – onkologiczną i chirurgii onkologicznej, które uruchomiliśmy w 2015 roku. Do tej pory leczenie w zakresie radioterapii było realizowane na terenie naszego województwa w dwóch ośrodkach – w Brzozowie i w Rzeszowie, a dzięki temu projektowi pacjenci będą mogli leczyć się w Tarnobrzegu – podkreśla dyrektor szpitala Wiktor Stasiak.

 - Ideą centrum onkologicznego jest to, aby pacjent, który przyjdzie został kompleksowo obsłużony, czyli od początku do końca - od diagnozy - po chemię, radiologię, chirurgię oraz urologię. Udało nam się otworzyć poradnie urologiczną. To dopiero pierwszy krok do tego, żeby otworzyć oddział, czy pododdział urologiczny i wtedy byśmy w pełni świadczyli usługi medyczne w zakresie diagnozowania i leczenia pacjentów z chorobami onkologicznymi – wyjaśnia lekarz med. Krzysztof Stolarski, zastępca dyrektora placówki ds. lecznictwa.
Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek zwrócił uwagę na to, jak ważna jest realizacja tego projektu dla mieszkańców Tarnobrzega i okolic.

- Wiemy z map potrzeb zdrowotnych, które zostały opracowane w 2016 roku, że subregion tarnobrzeski jest pozbawiony możliwości leczenia pacjentów za pomocą radioterapii. W promieniu 70 kilometrów nie ma żadnego ośrodka, który takie leczenie mógłby prowadzić. Dlatego w wyniku dwuletnich prac zarządu województwa, udało się pozytywnie przeprowadzić, 15 grudnia 2016 roku na Komitecie Sterującym w Warszawie, plan działań dla województwa podkarpackiego, do którego został wpisany projekt dla szpitala w Tarnobrzegu, związany z planowanym leczeniem onkologicznym. Dzięki niemu tarnobrzeski szpital będzie profilowany na szpital onkologiczny – mówił Kruczek.
 

Źródło: www.podkarpackie.pl

Czytaj także: Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>>