O wycofaniu ze sklepów i kiosków tabletek zawierających paracetamol poinformował w środę 29 kwietnia 2015 roku szwedzki urząd ds. leków Laekemedelsverket. Z zaprezentowanych przez ten organ statystyk wynika, że w 2013 roku w Szwecji odnotowano ponad 1,5 tys. przypadków poważnych zatruć związanych z zażywaniem paracetamolu. Było to o 40 procent więcej niż przed 2009 rokiem, gdy specyfik ten sprzedawano wyłącznie w aptekach.

Według Rolfa Gedeborga z Laekemedelsverket 85 procent zatruć paracetamolem związanych jest z próbami samobójczymi, celowym przedawkowaniem tego środka zwłaszcza przez młode kobiety. Ograniczenie dostępności tabletek ma temu przeciwdziałać. We wszystkich punktach sprzedaży nadal można będzie nabyć paracetamol w innej formie, na przykład czopków lub tabletek musujących.

Czytaj: GIF: uchylenie decyzji o wycofaniu z obrotu Paracetamolu >>>

W wydanym komunikacie Laekemedelsverket przypomina, że zażywanie paracetamolu jako środka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego według zalecanych dawek jest bezpieczne dla zdrowia. Groźne jest przedawkowanie tej substancji.(pap)