Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie jest jednym z najbardziej zadłużonych placówek leczniczych w regionie. Dług szpitala w 2013 roku wynosi 45 mln zł, przy przychodach ok. 79 mln zł.

W prezentacji dla dziennikarzy, oprócz nowego dyrektora, uczestniczyli też prezydent Leszna, starosta leszczyński i marszałek województwa wielkopolskiego.

"Chciałbym żebyśmy stanowili dla tego szpitala wsparcie ze strony samorządów, wszyscy wiemy, jak trudna jest sytuacja szpitala. Nowy dyrektor jest ekonomistą i jest to niestandardowe rozwiązanie, ale to jest - moim zdaniem - działanie racjonalne. Tylko ekonomista jest w stanie bardzo precyzyjnie i racjonalnie widzieć koszty, musi być, oczywiście, w swoich działaniach wspierany przez personel medyczny” – powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Samorząd województwa w ramach wsparcia restrukturyzacji szpitala poręczył kredyty placówki na kwotę 39 mln zł, spłacił też z budżetu województwa pierwszą ratę prawie 500 tys. zł kredytu.

W ramach dotychczasowych działań od 2010 roku szpital zmniejszył zatrudnienie o ok. 140 osób, zmniejszył też wynagrodzenia o 6 proc.

„Ten szpital ma szanse zostać wielkopolskim szpitalem, a nie, jak nas postrzegano, jako szpital powiatowy. W ramach kolejnych etapów restrukturyzacji chcemy m.in. wprowadzić niekonkurencyjne wobec kontraktu z pacjentami NFZ usługi dla klientów komercyjnych” – powiedział dyrektor Jeske.

Leszczyńska placówka chce w najbliższym czasie wprowadzić nowe specjalizacje, zakupić nowoczesny sprzęt i wprowadzić system zarządzania personelem, który zoptymalizuje koszty. Chce też pozyskać 12 mln zł z tzw. Grantu Norweskiego na rozbudowę oddziału neonatologii.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie ma 525 łóżek, zatrudnia 848 osób i obsługuje pacjentów z dawnego województwa leszczyńskiego.