Według Grupy Nowy Szpital, prowadzącej placówkę, do takiej sytuacji doprowadziły działania samorządu powiatowego.

„Od momentu, kiedy w sierpniu 2016 roku starosta ogłosił “Oddajcie nam szpital” dążyliśmy do tego, by natychmiast przekazać szpital, czy to powiatowi, czy innemu podmiotowi wskazanemu przez powiat. Pomimo naszych apeli i chęci współpracy, starostwo nie podejmowało tematu. Od sierpnia 2016 nie doszło do żadnej konkretnej rozmowy na temat przejęcia szpitala” – oświadcza Grupa Nowy Szpital.

Grupa przedstawiła samorządowi powiatowemu możliwość przejęcia szpitala w formule zakupu przedsiębiorstwa. Taka forma przejęcia odbywa się pod nadzorem sądu i chroni podmiot, który przejmuje szpital przed roszczeniami wierzycieli. Po przeprowadzaniu odpowiednich procedur – zarejestrowaniu podmiotu, przejęciu kontraktu, możliwe byłoby pełniejsze uruchomienie oddziałów.  Starosta jednak odrzucił tę propozycję.

Grupa Nowy Szpital prowadzi szpital w Krośnie od stycznia 2010 roku. Od tego czasu NFZ zmniejszył kontrakt szpitala o 25 procent. Szpital stracił również kontrakt na ratownictwo, co obniżyło potencjał placówki. 

Grupa wyjaśnia, że razem z procesem restrukturyzacji pojawiły się opinie, że w szpitalu źle się dzieje. Oświadczenie starosty o oddaniu szpitala spowodowało, że pracownicy, lekarze zaczęli odchodzić. Wypełnienie grafików dyżurów stało się bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Zdarzały się sytuacje, że lekarze rezygnowali z pracy z dnia na dzień. Z tego powodu od listopada 2016 szpital zawiesił działalność.

„Chcieliśmy prowadzić ten szpital. Niestety w konsekwencji działań, jakie podejmował Starosta stało się to niemożliwe. Przyszedł czas, żeby starosta zrealizował swoje zapowiedzi i przejął odpowiedzialność za funkcjonowanie placówki” – czytamy w oświadczeniu Grupy Nowy Szpital.

Grupa Nowy Szpital prowadzi, razem ze szpitalem w Krośnie, trzynaście placówek zlokalizowanych w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim.

Źródło: Grupa Nowy Szpital