„Uzyskanie akredytacji to trudny proces, w który trzeba było włożyć dużo wysiłku i pieniędzy, ale myślę, że będzie to procentowało w przyszłości” - powiedział podczas uroczystości wręczenia certyfikatu dyrektor krakowskiej placówki Stanisław Stępniewski.

Akredytacja przyznawana jest przez Ministerstwo Zdrowia na wniosek rady akredytacyjnej Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Obecnie posiada ją 137 placówek na terenie całego kraju. Krakowski szpital dziecięcy otrzymał akredytację na trzy lata do 24 września 2016 roku.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie uzyskał łączną ocenę spełnienia wszystkich standardów na wysokim poziomie 90 proc., co pozwoliło mu znaleźć się w pierwszej 10 najwyżej ocenionych placówek w Polsce. Status szpitala akredytowanego przyznawany jest od 75 proc. poziomu spełniania standardów.

Maksymalne oceny otrzymały m.in.: bezpieczeństwo pacjenta, kontrola zakażeń, laboratorium, diagnostyka obrazowa i odżywianie.

Jak podkreślił wicemarszałek województwa małopolskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia Wojciech Kozak, szpitale certyfikowane wyznaczają najwyższe standardy wśród placówek w województwie. „Narodowy Fundusz Zdrowia nie nadąża za postępem jakości - za tym certyfikatem powinna iść pewność kontraktowania, w ten sposób NFZ powinien doceniać te placówki. Mam nadzieję, że tego się doczekamy” - zaznaczył.

Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie powstał 137 lat temu. Obecnie dysponuje 100 łóżkami pediatrycznymi, 25 łóżkami psychiatrycznymi oraz 25 łóżkami psychiatrii dziennej.

Placówka oferuje specjalistyczne usługi zarówno w zakresie lecznictwa zamkniętego, jak i ambulatoryjnego. Posiada pięć oddziałów i 14 poradni specjalistycznych. Zatrudnia 225 pracowników w tym 30 rezydentów, kształcących się w zakresie pediatrii, psychiatrii dziecięcej, reumatologii dziecięcej, alergologii dziecięcej.

rgr/ bos/ as/