Nowy rezonans wspomoże dotychczas funkcjonujący aparat. Jest on 3-teslowy i w porównaniu do obecnego skraca czas diagnostyki, na przykład głowy z 30 do 10-15 minut, a brzucha - z godziny do maksymalnie 30 minut.

To superprecyzyjne urządzenie będzie mogło wykonać więcej badań. Ponadto sprawdza się przy diagnostyce centralnego układu nerwowego, stawów, naczyń, oznak udarowych, czy nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów prostaty i końcowego odcinka jelita grubego.

- Nowa inwestycja pozwoli przyspieszyć terminy badań, bo diagnostyka na Arkońskiej będzie z najwyższej półki - wspomniała dr Katarzyna Zasada-Cedra z Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Rezonans magnetyczny został zakupiony w ramach programu ministerialnego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Łączny koszt zmian wraz z modernizacją przestrzeni w budynku C to 6,8 mln zł. 3 mln zł pochodziły z budżetu województwa. Dostosowanie pomieszczeń pracowni rezonansu wraz z instalacją aparatu było jednym z trzech zadań finansowanych przez szpital z dotacji. Fundusze przeznaczone zostały także na rozbudowę infrastruktury informatycznej łączonych placówek oraz dalszą modernizację budynku przy ulicy Broniewskiego i wyposażenie poradni specjalistycznych.

- To olbrzymie wydarzenie dla szpitala, bo kiedy na początku 2018 roku w lokalizacji Zdunowo szpitala oddamy do dyspozycji pacjentów centrum diagnostyki, będzie można powiedzieć, że szpital wojewódzki zakończył niezwykle istotny proces inwestycyjny w tym zakresie. Pracownia i sprzęt są sprawne, szybkie, nowoczesne - powiedziała dyrektor szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Małgorzata Usielska

Źródło: www.wzp.pl