Międzynarodowe Targi Medyczne to największa w województwie mazowieckim, międzynarodowa wystawa wyrobów i urządzeń medycznych, skierowana do osób związanych z branżą zdrowotną oraz badawczo-naukową. Producenci oraz dystrybutorzy zaprezentują szeroki wachlarz produktów i usług skierowanych do sektora medycznego. Jednym z niemal 100 wystawców podczas Targów, będzie polska firma Braster, która zaprezentuje innowacyjny System Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster®.

Obrazy termograficzne wykonane podczas badania przesyłane są do opartego na algorytmach sztucznej inteligencji systemu automatycznej interpretacji. System analizuje otrzymane obrazy i identyfikuje cechy świadczące o możliwych zmianach nowotworowych w piersi, jak na przykład asymetrie. Po zakończonej analizie, kompatybilna z urządzeniem aplikacja informuje kobietę o wyniku badania, który dostępny jest na indywidualnym koncie na platformie Braster.eu.

System Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster® pojawi się na rynku 19 października 2016 roku.

 Braster® to pierwsza na świecie technologia służąca do samodzielnego, wczesnego wykrywania raka piersi w warunkach domowych oparta na termografii kontaktowej. Nowotworowe zmiany złośliwe w procesie swojego wzrostu budują gęstą sieć naczyń krwionośnych (neoangiogeneza) odżywiających guz. Procesowi temu towarzyszy zwiększona emisja energii cieplnej manifestująca się podniesioną temperaturą obrazowaną na powierzchni piersi. Właśnie te obszary podwyższonej temperatury w obrębie gruczołu piersiowego rejestruje Braster®. Za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji tworzących Brasater AI – system automatycznej interpretacji obrazów termograficznych – system różnicuje wykryte zmiany w kierunku nowotworów o charakterze złośliwym.

Spółka Braster została utworzona w 2008 roku przez grupę polskich naukowców, którzy opracowali przełomowy sposób zastosowania ciekłych kryształów w diagnostyce raka. Skupia się na tworzeniu rozwiązań wpisujących się w życie nowoczesnych kobiet. Współpracuje z wiodącymi krajowymi ośrodkami naukowymi i szkołami wyższymi, takimi jak Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechnika Warszawska cyz Politechnika Wrocławska.

Działalność spółki Braster S.A. doczekały się wielu wyróżnień. Prace naukowo badawcze zostały wyróżnione Złotym Laurem Innowacyjności Naczelnej Organizacji Technicznej i tytułem Rynkowego Lidera Innowacyjności Dziennika Gazety Prawnej. Spółka otrzymała także wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowanym przez PARP. Braster realizuje projekty współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – INNOTECH (zakończony) oray INNOMED (w trakcie).

Źródło: Braster