Krew jest za zgodą matki pobierana podczas porodu przez wyspecjalizowaną położną. Obecnie krew pobierają dwa szpitale w Kielcach: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka.

 – Od nowego roku  będzie możliwość w każdym szpitalu w Kielcach oddać krew pępowinową  - mówi kierownik Publicznego Banku Komórek Macierzystych w Podzamczu Joanna Gleńska – Olender.
Bank powstał w ramach projektu  "Utworzenie banku komórek macierzystych w województwie świętokrzyskim szansą na wdrożenie nowych metod naukowo-badawczych w zakresie medycyny i transplantologii" dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.  Jego laboratoria mają  także służyć kadrze oraz studentom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Szerszą ideą jest budowanie sieci kooperacji z Uniwersytetem. A Biobank będzie dobrym zapleczem do zgłębiania medycyny – kierunku,  który od przyszłego roku będzie na tej uczelni – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podczas otwarcia Banku.