Ortopedzi ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach mają możliwość leczenia dzieci z mózgowym porażeniem za pomocą toksyny botulinowej. Jak przekonują, ta metoda jest bezpieczna dla pacjenta i daje dobre efekty.

Leczenie toksyną botulinową można zastosować w przypadku spastyczności u dzieci z mózgowym porażeniem, które objawia się wzmożonym napięciem mięśni i problemami, takimi jak przykurcze, patologiczne ustawienie kończyn, czy zwichnięcia w stawach.

Piotr Zając - kierownik Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w ŚCP wyjaśnia, że toksyna przyczynia się do tego, że spada napięcie mięśni u chorych dzieci. W efekcie zwiększają się możliwości rehabilitacji i w wielu przypadkach oddala się wizja leczenia operacyjnego przykurczy.

- To jest jedna z metod leczenia dzieci z porażeniem mózgowym, która daje efekty zwłaszcza u pacjentów młodszych, rokujących chodzenie - dodaje Piotr Zając. Kierownik oddziału zapewnia, że botulina jest bezpiecznym lekiem.

Dzieci z porażeniem mózgowym, które mogą skorzystać z programu terapeutycznego, powinny być najpierw przyjęte w poradni ortopedycznej Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii, gdzie lekarz zdecyduje o ewentualnym wdrożeniu takiego leczenia.

W 2015 roku na Oddziale Urazowo-Ortopedycznym ŚCP hospitalizowanych było ponad 1200 pacjentów. Lekarze wykonali ponad 900 zabiegów.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.sejmik.kielce.pl, stan z dnia 12 lutego 2016 r.