Ogólnoświatowa inicjatywa "Na niebiesko dla autyzmu" rozpoczyna obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tej choroby i uwrażliwienie na problemy osób chorych.

SYNAPSIS zachęca, by tego dnia podświetlić na niebiesko budynek, w którym się mieszka czy pracuje, założyć odzież w niebieskim kolorze lub dodać niebieski element do stroju, a przede wszystkim - by poszerzać wiedzę o autyzmie i edukować innych. Fundacja apeluje też o wpieranie lokalnych organizacji pozarządowych, które niosą pomoc osobom z autyzmem i ich rodzinom.

Czytaj: "Badabada" - Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu >>>

Co roku 2 kwietnia na niebiesko oświetlonych zostaje kilka tysięcy budowli na świecie. W ubiegłych latach - jak informuje SYNAPSIS - do akcji włączały się między innymi Empire State Building, wodospad Niagara, a w Polsce np. budynek Sejmu, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko–Dąbrowski, siedziby Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, w Gdańsku Dwór Artusa i Fontanna Neptun, Jasna Góra, okna zamku w Malborku.

Więcej informacji i kalendarium tegorocznych obchodów znaleźć można na stronie www.naniebiesko.org.pl.

Akcję "Polska na niebiesko" propaguje również łódzka fundacja JiM. Na swoich stronach internetowych i na portalach społecznościowych zamieszcza zdjęcia znanych osób, piosenkarzy, aktorów z niebieskimi balonami; informuje, które budynki publiczne będą 2 kwietnia oświetlone na niebiesko, zachęca do założenia tego dnia niebieskich ubrań lub choćby wpięcia w nie niebieskiej wstążki, do zapalenia w domach niebieskiego światła.

Zdaniem dyrektor warszawskiego Centrum Terapii Synergis Danuty Mazij, świadomość Polaków na temat autyzmu rośnie, kampanie społeczne przynoszą efekty, nadal jest jednak wiele do zrobienia. Wciąż wiedza związana z autyzmem często ogranicza się do stwierdzenia, że osoby z tym schorzeniem są „zamknięte w swoim świecie”, co nie jest prawdą.

Mazij podkreśla, że podstawą do pomagania osobom z autyzmem jest wczesne wykrycie zaburzenia. Dlatego też z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie wiele poradni i placówek pracujących z dziećmi z tym zaburzeniem organizuje konsultacje dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Lista placówek, które w kwietniu będą świadczyć takie usługi, zamieszczona jest na stronie www.Poradnikautystyczny.pl.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. 

Zespół Aspergera to zaburzenie pokrewne, jednak o łagodniejszym przebiegu.

W Europie żyje około 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie dotyka jedną osobę na 150; oznacza to, że w Polsce może żyć nawet około 260 tysięcy osób z autyzmem, jednak wiele z nich może nie mieć prawidłowej diagnozy. Obecnie nie ma danych na temat występowania tego zaburzenia w kraju. (pap)