Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii profesor Witold Zatoński podkreśla, że choć w ostatnich latach liczba palących Polaków spada, to dane epidemiologiczne wciąż są zatrważające. Co roku z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce około 50 tys. osób, czyli więcej niż ginie w wypadkach samochodowych (w 2012 roku na drogach zginęły 3582 osoby).

Na początku lat 80. XX w. paliło 62,2 procent mężczyzn powyżej 15. roku życia i 30,3 procent kobiet w tym wieku. Obecnie jest to odpowiednio 33,8 oraz 19,6 procent

Zatoński zaznaczył, że wbrew obiegowym opiniom zmniejszył się też odsetek palących dzieci - obecnie codziennie pali 10 procent chłopców i 9,6 procent dziewczynek w wieku 15 lat.

Czytaj także: Francja: walka z paleniem przez jednolite opakowania papierosów >>>

Wśród polskich palaczy jest aż 3,5 mln kobiet. A te, jak podkreśla wicedyrektorka ds. lecznictwa Centrum Onkologii Beata Jagielska, łatwiej się uzależniają, postrzegając palenie głównie jako chwilę odpoczynku. Jej zdaniem w przypadku kobiet jest to bardziej uzależnienie emocjonalne - w ich pojęciu różne sytuacje życiowe wymuszają to, że palą.

Według danych przedstawionych przez ekspertów z Centrum Onkologii palenie tytoniu jest odpowiedzialne nie tylko za 90 procent przypadków zachorowań na nowotwory płuc, ale także o 30-40 procent zwiększa ryzyko zachorowania na inne nowotwory złośliwe. Wśród nich Jagielska wymieniła nowotwory pęcherza moczowego, głowy i szyki, przełyku, trzustki, a nawet niektóre postacie białaczek. Zaznaczyła, że na nowotwory umierają także bierni palacze - co roku jest ich w Polsce około 2 tysiące.

Pomoc w rzuceniu palenia można uzyskać między innymi dzwoniąc na numer działającej przy Centrum Onkologii Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19. Posiadacze telefonów komórkowych mogą też dzwonić na numer 22 211 80 15.

Jak podkreśla ekspertka poradni Irena Przepiórka, psycholodzy tam pracujący nie tylko udzielają porad na temat sposobów rzucenia palenia, ale również motywują walczących z nałogiem, dzwoniąc w ustalonym wcześniej terminie lub, po zgłoszeniu takiej prośby, kontaktują się drogą mailową. 

W najbliższym czasie powstaną punkty, w których osoby palące i ich rodziny będą mogły bezpłatnie otrzymać profesjonalną pomoc i wsparcie w rzucaniu palenia. Każda osoba zostanie tam otoczona indywidualną opieką i otrzyma plan działania.

Kinga Janik-Koncewicz z Centrum Onkologii poinformowała, że pierwsze dwa takie punkty powstaną na Mazowszu - w Warszawie i w Ciechanowie. W późniejszym terminie działać ma przynajmniej jeden na terenie każdego województwa.

Informacje na temat sposobów rzucania palenia można znaleźć na stronie www.jakrzucicpalenie.pl. Można tam też zadać pytanie ekspertom w tej dziedzinie. (pap)