Zdaniem specjalistów, suwalska placówka jest gotowa na zmiany i wdrażanie najnowszych technik zarządzania. Pierwszy etap wprowadzania zmian to szkolenie pracowników i opracowanie indywidualnego systemu zarządzania zgodnego z metodyką lean.

Specjaliści z dziedziny lean management, podczas spotkań z pracownikami szpitala, poddali dokładnej analizie procesy organizacji pracy. Opracowany system zarządzani w efekcie końcowym ma doprowadzić do zwiększenia jakości opieki nad pacjentami poprzez zmniejszanie liczby błędów i skrócenie czasu oczekiwania, poprawę wydajności pracy i tym samym obniżenie kosztów.  

Lean management (z ang. – „szczupłe zarządzanie”) to zestaw narzędzi, system zarządzania oraz filozofia, które mogą zmienić sposób organizacji i zarządzania szpitalami. Jest metodyką doskonalenia organizacji przy jednoczesnej poprawie wydajności i jakości oraz obniżanie kosztów.

Metoda ta wywodzi się z systemu produkcyjnego Toyoty. Skupia się na eliminacji wszelkich marnotrawstw z procesów. Do lat dwutysięcznych sosowany był głównie w przemyśle, bardzo szybko odkryto zastosowanie w usługach, a potem w opiece zdrowotnej. Około 10 lat temu w USA przeprowadzono w oparciu o tą metodykę pierwsze udane transformacje szpitali. W połowie 2015 roku NHS (po wcześniejszych pozytywnych doświadczeniach) rozpoczął projekt szkoleniowy z zakresu lean management dla kilkunastu Brytyjskich szpitali, wart 13 milionów dolarów.

Czytaj: Ciągły rozwój i dobre zarządzanie źródłem sukcesu szpitala>>>

W grudniu 2015 z udziałem firmy doradczej Perfectus Group, przeprowadzono pierwszy w Polsce projekt pilotażowy w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach.