Jak wyjaśnił profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, onkologiczny gabinet konsultacyjny w szpitalu w Staszowie skróci drogę pacjentów z powiatu staszowskiego do onkologa. 

Rejestracja pacjentów z tzw. zielonymi kartami (karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego), potwierdzonym rozpoznaniem nowotworu złośliwego oraz wymagających wizyt kontrolnych po zakończeniu leczenia onkologicznego będzie się odbywała poprzez szpital w Staszowie.

 – Tu na miejscu lekarz ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie mógł kierować i koordynować leczeniem pacjenta. Część procedur  będzie można prowadzić na miejscu, bo szpital w Staszowie dysponuje świetnym zapleczem diagnostycznym, ma bardzo dobrą chirurgię i urologię, w razie potrzeby pacjent będzie też mógł kontynuować dalsze leczenie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W ten sposób pacjent będzie miał zapewnioną kompleksowość i ciągłość opieki. Taki model opieki onkologicznej rekomenduje Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologii – dodał profesor Góźdź.

- Onkologia wychodzi do powiatów. Od początku kibicowałem temu pomysłowi i cieszę się, że się udało – powiedział obecny na otwarciu gabinetu – filii ŚCO dr Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.

 



Konsultacyjny gabinet onkologiczny mieści się na parterze w budynku głównym szpitala w Staszowie. Konsultacyjne gabinety onkologiczne – filie ŚCO działają również w szpitalach powiatowych w Opatowie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak szacuje profesor Góźdź, od początku roku przyjęto w nich około 500 pacjentów.  

Otwarcie filii ŚCO w powiatach jest jednym z założeń mapy zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa świętokrzyskiego. W Świętokrzyskiem rocznie notuje się około 5400 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. W powiecie staszowskim w 2013 roku potwierdzono 313 nowych zachorowań na nowotwory.

Źródło: www.sejmik.kielce.pl