Pszczyńska placówka była wówczas mocno zadłużona, co stawiało pod znakiem zapytania możliwości jej dalszego funkcjonowania. Od czasu dzierżawy minęły już prawie 3 lata – dzięki zmianom wprowadzanym przez nowego zarządcę, szpital stopniowo zmniejsza długi i przechodzi proces modernizacji.

Prace modernizacyjne zostały przeprowadzone między innymi na oddziale kardiologii inwazyjnej, który funkcjonuje w pszczyńskiej placówce już od ponad roku. Oprócz remontu pomieszczeń, oddział został także wyposażony w nowy angiograf. 

- Inwestujemy w sprzęt najwyższej klasy. Poza tym w 2013 roku przeznaczyliśmy 4 mln złotych na samo prowadzenie kardiologii inwazyjnej, która w tej chwili nie posiada kontraktu z NFZ. Zdajemy sobie sprawę, że funkcjonowanie tego oddziału stanowi olbrzymi wkład w ratowanie zdrowia i życia pacjentów z powiatu pszczyńskiego. -– wyjaśnia Kamil Rudawiec.

Reorganizacja i remonty w szpitalu pozwoliły wygospodarować dodatkowe piętro na potrzeby Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego.
- Praktycznie podwoiliśmy liczbę łóżek. Zadbaliśmy również o to, żeby przybywający u nas seniorzy mieli jak najlepsze warunki, czemu na służyć specjalistyczny sprzęt do diagnostyki – wyjaśnia Kamil Rudawiec. W ostatnich tygodniach również oddział geriatryczny został wyposażony w nowy sprzęt. Obecnie znajdują się na nim nowoczesne, regulowane łóżka z materacami przeciwodleżynowymi, sprzęt do rehabilitacji, wózki inwalidzkie oraz fotel do kąpieli.

W 2013 roku przeprowadzono także wiele prac modernizacyjnych związanych z infrastrukturą szpitala. Wyremontowano między innymi część instalacji elektrycznej oraz pomieszczenia sanitarne i gabinety lekarskie, wymieniono na większości oddziałów drzwi przeciwpożarowe i okna, a także zbudowano nowy parking. Ważnym elementem modernizacji pszczyńskiej placówki było stworzenie zadaszonego podjazdu dla karetek przy izbie przyjęć. Wprowadzono również możliwość internetowej rejestracji dla pacjentów oraz korzystania z darmowego wi-fi na terenie szpitala

Centrum Dializa w kolejnych latach planuje kontynuować prace remontowe w szpitalu oraz inwestycje w sprzęt medyczny zapewniający pacjentom dostęp do specjalistycznych badań i leczenia na oddziałach kardiologii, chirurgii oraz ginekologii i położnictwa.

- Inwestycje są ważne, bo wpływają na poziom i komfort leczenia, ale chcemy też zapewnić mieszkańcom Pszczyny i okolic możliwość konsultacji z najlepszymi lekarzami. Prowadzimy rozmowy z ekspertami, którzy już wkrótce poszerzą grono specjalistów pracujących w naszym szpitalu – mówi dyrektor placówki.

Centrum Dializa Sp. z o. o. powstała w 2000 roku w Sosnowcu. W 2001 roku została otwarta w Sosnowcu pierwsza stacja dializ z poradnią nefrologiczną. Obecnie firma zarządza około 44 stacjami dializ na terenie kraju, z których korzysta około 1500 pacjentów. W 2013 roku Centrum Dializa Sp. z. o. o. przeprowadziła w stacjach dializ ponad 210 tysięcy zabiegów. W placówkach wprowadzony został system zarządzania jakością ISO 9001:2001.Firma planuje otwieranie kolejnych stacji na terenie kraju oraz dalszy rozwój już działających. Centrum Dializa prowadzi także ośrodek badań klinicznych Avoxova oraz zarządza szpitalami w Pszczynie i Łasku.

Źródło: Centrum Dializa