Liczba zachorowań rośnie wśród osób po menopauzie; prawie 30 proc. kobiet w wieku powyżej 50 lat ma jedno lub więcej złamań. Jak tłumaczył Piotr Leszczyński, ordynator Oddziału Reumatologii i Osteoporozy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, ryzyko złamania w ciągu życia kobiety wynosi ok. 40 proc. i statystycznie jest równe ryzyku choroby wieńcowej.

"W Europie w 2000 roku odnotowywano 3,5 mln nowych złamań. W 2008 roku koszty bezpośrednie leczenia złamań w Europie szacowane były na 31 mld euro" - powiedział.

Jak podkreślił Leszczyński, warto przynajmniej raz w roku zgłosić się na badanie gęstości kości, a także regularnie mierzyć swój wzrost. Jak wyjaśnił, spadek wzrostu o 2-4 cm może sugerować kłopoty z kośćmi.

"Dostępność i liczba sprzętu do badań jest raczej wystarczająca. Problem jest taki, że badania gęstości kości czy badania ewentualnych złamań trzonu kręgowego nie są finansowane w sposób bezpośredni przez NFZ. Obecnie dostępne nowoczesne leki na osteoporozę w większości przypadków nie są refundowane" - powiedział. Jak zaznaczył, koszt pełnopłatnej terapii nowoczesnymi lekami szacowany jest na ok. 2 tys. zł rocznie.

Kobiety są bardziej narażone na osteoporozę niż mężczyźni, bo mają mniejsze, cieńsze kości. Stężenie estrogenów, hormonów u kobiet, które chronią kości, zmniejsza się, gdy kobiety osiągają wiek menopauzy. "Na osteoporozę szczególnie narażone są wysokie, szczupłe panie oraz kobiety, które wcześniej przestały miesiączkować. Wśród czynników wpływających na zagrożenie osteoporozą jest też np. stosowanie sterydów, generalnie w Polsce nadużywanych" - ostrzegł Leszczyński.

Zapewnił, że dobre nawyki i odpowiedni styl życia mogą pomóc chronić kości i zmniejszyć szansę osteoporozy.

"Profilaktyka to jest regularne przyjmowanie wapnia i witaminy D3, ale liczą się nie tylko działania farmakologiczno-diagnostyczne. Ważna jest też profilaktyka przed upadkami, w tym także w domu - to tam dochodzi do większości złamań. W przypadku osób starszych warto np. zamiast wanny zamontować prysznic" - przekonywał.

Konferencję prasową towarzyszącą trwającej w Poznaniu konferencji naukowej Zdrowe Kości 2012 zorganizowano z okazji przypadającego w piątek Dnia Kobiet. W centrum Poznania przeprowadzona została kampania ulotkowa. Jak poinformowała Maria Wojciechowska-Anioła, prezes Fundacji JaTyMy, przeprowadzana przy okazji Dnia Kobiet akcja rozdawania ankiet miała skłonić panie do kontaktu z lekarzem. "Rozdawana paniom ankieta zawierała kilka pytań, odpowiedź twierdząca na którekolwiek z nich jest sygnałem, że jest się w grupie ryzyka osób, które mogą zachorować na osteoporozę" - wyjaśniła.

Rozdawane kobietom materiały zawierały też najważniejsze informacje na temat osteoporozy.