W skład trzykondygnacyjnego pawilonu oprócz sześciu sal operacyjnych wchodzić będzie między innymi oddział intensywnej terapii. Obiekt zostanie wkomponowany w przestrzeń wewnętrznego wschodniego dziedzińca szpitalnego i będzie miał prawie 50 metrów długości i 26 metrów szerokości.

Sale operacyjne będą znajdowały się na pierwszym piętrze pawilonu i zostały zaprojektowane zgodnie z potrzebami poszczególnych specjalności: chirurgii ogólnej, ginekologii, ortopedii, urologii i otolaryngologii. Będą w pełni zinformatyzowane, cyfrowy sprzęt i aparatura do diagnostyki obrazowej pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa zabiegów operacyjnych i wpłyną na komfort pracy lekarzy, skrócą czas operacji, co bezpośrednio przełoży się pozytywnie na jakość leczenia i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.

- Dla zachowania bezpieczeństwa pacjentów po operacji i zmniejszenia dolegliwości związanych ze znieczuleniem i jego ustępowaniem, a także w celu skutecznego leczenia bólu pooperacyjnego w obszarze bloku operacyjnego wydzielono zespół pooperacyjny, posiadający cztery łóżka. Pacjenci przebywający w sali pooperacyjnego są stale monitorowani przez pielęgniarki anestezjologiczne i nadzorowani przez lekarzy anestezjologów – tłumaczy Artur Nowak, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Na parterze powstanie 12 łóżkowy oddział intensywnej opieki medycznej. Szpital planuje leczyć pacjentów głównie z powodu dolegliwości i skutków schorzeń kardiologicznych i układu oddechowego.

Placówka chce także rozwinąć leczenie pacjentów bariatrycznych, którzy, ze wzglądu na uwarunkowania spowodowane otyłością są szczególnie narażeni na choroby układu krążenia  i układu oddechowego, jak również ich negatywne skutki. Na poziomie piwnic zaprojektowano zaplecze techniczne bloku operacyjnego i OIOM-u.

Źródło: www.sosnowiec.pl