Pawilon nowego bloku operacyjnego będzie składał się z trzech kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej 3.910 mkw (powierzchnia zabudowy 1.487 mkw), z których pierwsza w poziomie przyziemia (1.212 mkw) stanowić będzie zaplecze techniczne i informatyczne. Na parterze (1.241 mkw) znajdzie się oddział intensywnej opieki medycznej i sala audiowizualna, a na pierwszym piętrze (1.268 mkw) pełnoprofilowy blok operacyjny.

- Przed nami inwestycja, która sprawi, że nasz szpital będzie jedną z najważniejszych placówek w województwie śląskim. Blok operacyjny w nowym obiekcie szpitala będzie miał sześć sal operacyjnych, dedykowanych dla takich dziedzin medycyny jak chirurgia, ortopedia, urologia, ginekologia, otolaryngologia. Blok będzie spełniał najwyższe standardy medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów, jak również personelu medycznego – podkreśla Artur Nowak, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. zo.o.

Zaplanowano pełną digitalizację sal operacyjnych, co z jednej strony zapewni szybki dostęp do wszelkich wyników badań pacjenta, znacznie ułatwiając podejmowanie decyzji, co do dalszego postępowania z chorym, a z drugiej strony pozwoli na rejestrację bieżących zdarzeń i ich odtworzenie w przyszłości. Budynek będzie wyposażony także w nowoczesny system szybkiej łączności wewnętrznej.

 - Decyzja o uruchomieniu w sosnowieckim szpitalu miejskim oddziału intensywnej opieki medycznej związana jest ze znacznym deficytem tego typu świadczeń na rynku ochrony zdrowia. Jest to oddział wymagający współpracy lekarzy wielu specjalizacji, stąd możliwość posadowienia takiego ośrodka wyłącznie w szpitalach wieloprofilowych, takich jak nasza placówka. W dwunastołóżkowym oddziale znajdą opiekę najciężej chorzy mieszkańcy Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego – dodaje prezes Nowak.

W pawilonie znajdzie się również niewielka sala audiowizualna, której potrzeba utworzenia wynika z coraz szerzej współpracy szpitala z medycznymi ośrodkami uniwersyteckimi. Dla zachowania wysokiego poziomu udzielania świadczeń zdrowotnych, szpital chce szkolić i pozyskiwać nowe kardy, a także ciągle doskonalić umiejętności i wiedzę obecnych pracowników.

Źródło: www.sosnowiec.pl