Sprawa dotyczyła ojca, którego władze publiczne próbowały skłonić do zaszczepienia dziecka obowiązkową szczepionką. Sprawa trafiła do sądu po tym, jak powiatowa inspekcja sanitarna bezskutecznie napominała ojca, a potem próbowała ukarać go grzywną w wysokości 100 zł. 

Sąd I instancji skazał ojca ostatecznie na 200 zł grzywny (wyrok się uprawomocnił, bo nikt się od niego nie odwołał;  w tym momencie dziecko, którego rzecz dotyczyła, miało już 17 lat).

Rzecznik wniósł kasację (II.511.396.2015) wskazując, że sprawa była źle prowadzona. Stwierdził, że podstawą do skazania mogłaby być  nieskuteczność wcześniej podjętych prób. Te jednak, choć były podejmowane, to w sposób prawnie bezskuteczny, ponieważ były podejmowane przez organ niewłaściwy rzeczowo. 

Czytaj: Kalendarz szczepień na rok 2016: zmiany w szczepieniach obowiązkowych i zalecanych>>>

- Nie ma podstaw do uznania, by organem właściwym do prowadzenia egzekucji obowiązku niepieniężnego w sprawie  poddania dziecka szczepieniu ochronnemu był powiatowy inspektor sanitarny- twierdził Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kasacja została uwzględniona przez Sąd Najwyższy, który  na rozprawie 8 stycznia 2016 roku podzielił argumentację Rzecznika i zaznaczył, że organem właściwym do egzekwowania obowiązkowego szczepienia dziecka jest wojewoda – przedstawiciel rządu w terenie.

Dowiedz się więcej z książki
Zarządzanie progresywne zdrowiem. Kierunki, strategie, metody
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł