W czwartek 17 marca 2016 w Słupsku uroczyście zostało otwarte Centrum Zdrowia Psychicznego, na potrzeby którego przebudowano obiekty byłego szpitala przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Przebudowa trwała ponad dwa lata i na ten cel samorząd województwa pomorskiego przeznaczył 16,22 mln zł. Placówka w nowej siedzibie przyjmuje pacjentów od początku marca 2016.
 
Wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń powiedziała, że jest to centrum leczenia psychiatrycznego dla mieszkańców głównie powiatu słupskiego i okolicznych terenów. Zaznaczyła, że do tej pory opieka psychiatryczna w Słupsku realizowana była w trzech miejscach, w szpitalu i przychodni psychiatrycznej oraz w ośrodku odwykowym w Lubuczewie.
 -Warunki były tragiczne, a opiekę trudno było dobrze zorganizować – tłumaczy. Obecnie specjalistyczna opieka oferowana jest w jednym miejscu, w dużo wyższym standardzie.
 
W budynku o całkowitej powierzchni ponad 8 tys. m.kw. znajdują się między innymi oddziały całodobowe (szpitalne) lecznictwa psychiatrycznego i terapii uzależnień (dysponujące 110 łóżkami), a także Poradnia Zdrowia Psychicznego, Poradnia dla osób uzależnionych od alkoholu i środków psychoaktywnych oraz Lecznictwa Środowiskowego.

Czytaj: Minister rodziny zatwierdziła program wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi>>>
 
W 2015 roku szpital w Słupsku przyjął łącznie 7,2 tys. pacjentów, w tym 2 tys. na oddziałach szpitalnych, a pozostałych w systemie ambulatoryjnym.
 
Zych-Cisoń zwróciła uwagę, że "w opiece psychiatrycznej nie liczba łóżek i odosobnienie pacjenta są najważniejsze, ale zapewnienie profesjonalnej opieki środowiskowej, dziennego pobytu w specjalistycznej placówce czy terapii psychologicznej w komfortowych warunkach”.
 
Przebudowa poszpitalnego budynku w Słupsku rozpoczęła się w listopadzie 2013 roku. W ramach modernizacji wymieniono pokrycie dachowe, stolarkę, wykonano izolację fundamentów oraz nowe instalacje centralnego ogrzewania, wodno – kanalizacyjne, wentylacji mechanicznej, klimatyzacyjnej i elektrycznej. Po remoncie obiekt jest wyposażony w systemy sygnalizacji pożaru, kontrolę dostępu, monitoring, a także w nowoczesną teletechnikę i instalację fotowoltaiczną.
 
Wicemarszałek powiedziała, że w obiekcie wykonano termomodernizację, zainstalowano oświetlenie LED i oszczędne ogrzewanie
- Dzięki temu późniejsze koszty eksploatacyjne będą niższe – dodała. Na wiosnę mają się rozpocząć prace w parku otaczającym budynek.
 
W Pomorskiem są trzy duże ośrodki opieki psychiatrycznej (łącznie ze szpitalami): w Starogardzie Gdańskim, Gdańsku i w Słupsku. Zych-Cisoń przyznała, że wzrasta zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę psychiatryczną i psychologiczną w regionie. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł