Jak podał w czwartek 26 listopada 2015 Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, oba śledztwa dotyczą możliwego przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy przez stwierdzenie przez pracownika Centrum w protokołach odbioru, że zamówienia wynikające z dwóch umów Centrum z dwoma spółkami (z 2013 i z 2014 roku) wykonano zgodnie z umową - podczas gdy w rzeczywistości nie wykonano prac w całości. Według prokuratury było to działaniem na szkodę interesu publicznego przez dokonanie nienależnej zapłaty przez Centrum dla obu spółek.

Według Nowaka w ramach postępowania będzie gromadzona i analizowana dokumentacja dotycząca obu umów; będą też przesłuchiwani świadkowie. Nie podał bliższych szczegółów. Za przekroczenie uprawnień grozi do trzech lat więzienia, a za poświadczenie nieprawdy - do pięciu lat.
 

Media podawały, że dzięki projektowi e-zdrowie każdy pacjent miał mieć dostęp do historii choroby, wizyt lekarskich przez internetowe konto, realizować receptę przez SMS czy otrzymywać skierowanie do lekarza on-line. CSIOZ miało zapewniać, że wszystko będzie gotowe w 2015 roku. W sierpniu 2015, po audycie projektu dla nowego ministra zdrowia, okazało się jednak, że nie ma na to szans. Jak pisał "Dziennik Gazeta Prawna", porażka oznacza utratę milionów euro z UE. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Internetowe narzędzia wspomagające opiekę zdrowotną
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł