Według Michała Kuballi z Fundacji Giesche wykonywanie artystycznych prac manualnych z roślinnością pozwoli chorym wyciszyć się i zrelaksować, poprawi też ich samopoczucie.
Organizowane przez katowicką Fundację Giesche i Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach przedsięwzięcie skierowane jest do osób poniżej 25. roku życia, które chorowały lub chorują na raka oraz do ich opiekunów.

Program przedsięwzięcia składa się z zajęć projektowania małych ogrodów i tworzenia własnych.
- Chcemy, by uczestnicy mogli wyrazić siebie między innymi dzięki symbolice i różnorodności roślin. Do budowy własnego małego ogródka w donicy czy kartonie będzie można wybrać na przykład rośliny pachnące, przyjemne w dotyku, w różnej kolorystyce. Młodzież nauczy się też, jak odpowiednio łączyć i dobierać gatunki roślin – wyjaśnił Kuballa.

Zauważył, że pomoc i wsparcie psychologiczne dla osób cierpiących na chorobę nowotworową jest "ważne i potrzebne".
- Dlatego chcemy młodym pacjentom śląskich oddziałów onkologicznych choć na chwilę poprawić nastrój, samopoczucie, i przekonać, że z powodu choroby nie muszą czuć się wykluczeni – powiedział.

Czytaj: Bydgoszcz: rośliny lecznicze i kosmetyczne w uniwersyteckim ogrodzie >>>

Druga część projektu to zajęcia grupowe, podczas których uczestnicy, pod okiem botaników i artystów z katowickiej ASP, stworzą instalacje hydroponiczne, czyli tzw. ogrody bezglebowe.
Spotkania odbędą się między innymi w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie oraz w katowickiej ASP. Podczas zajęć uczestnicy będą też mogli skorzystać z porad psychologa.

Rekrutacja do projektu "Mój kawałek ogrodu" potrwa do końca sierpnia 2015; pierwsze spotkania zaplanowane są na początku września 2015.(pap)
 
 
LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 
 
Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl