- Zapotrzebowanie na krew cały czas jest ogromne, zawsze będzie jej za mało. Nasze doświadczenie wskazuje, że zapasy krwi spadają szczególnie w wakacje, a wtedy do Polski na spotkanie z papieżem przyjadą pielgrzymi z całego świata. Dlatego rezerwy banku krwi muszą być w tym czasie zwiększone - powiedziała w środę 15 czerwaca 2016 roku Aleksandra Dyląg z RCKiK.
 
W związku z tym centrum zwróciło się niedawno do biskupów diecezji leżących na terenie województwa śląskiego z prośbą o pomoc w promowaniu w kościołach akcji oddawania krwi, szczególnie tych organizowanych w lipcu.
 
- Jednym z najważniejszych wydarzeń najbliższych miesięcy będzie wizyta ojca świętego w Polsce. Poza wymaganymi zadaniami logistycznymi stojącymi przed Kościołem i władzami kraju, także służba zdrowia musi być przygotowana do udzielenia pomocy potrzebującym pielgrzymom, w tym poprzez zapewnienie właściwych zapasów cennego leku, jakim jest krew – czytamy w liście wystosowanym przez RCKiK do biskupów.
 
W wielu parafiach na terenie całego województwa zaplanowano w najbliższych tygodniach akcje oddawania krwi w przystosowanych do tego ambulansach. Oprócz tego RCKiK w sobotę 2 lipca 2016 w godzinach 8-13 otworzy wszystkie swoje stacjonarne oddziały terenowe w województwie śląskim. Szczegóły dotyczące lokalizacji tych oddziałów i innych terminów przyjazdu ambulansów do poszczególnych parafii można znaleźć na stronie www.rckik-katowice.pl.
 
Ks. Roman Chromy z wydziału duszpasterstwa archidiecezji katowickiej przestrzegł jednak, by nie traktować odpowiedzi na prośbę RCKiK jako czegoś nadzwyczajnego.
- Podobne akcje organizowane są w każde wakacje, choć tym roku faktycznie dopełniamy to myślą o ŚDM i chęcią wsparcia woj. małopolskiego – powiedział ks. Chromy.
 
Katowickie centrum zaopatruje w krew 167 szpitali i klinik województwa śląskiego.
- Aby zabezpieczyć wszystkich pacjentów, dziennie do oddania krwi powinno zgłosić się około 500 osób – czytamy. Krew po oddaniu - jak przypomniała Dyląg - zachowuje swoje właściwości lecznicze przez nieco ponad 40 dni, stąd nie jest możliwe zgromadzenie wystarczających zapasów z dużym wyprzedzeniem.
 
Dawca krwi powinien być w wieku 18-65 lat, ważyć powyżej 50 kg, a także wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, a przed oddaniem krwi zjeść lekki posiłek.
 
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 roku. Udział w nich weźmie papież Franciszek.
 
Do tej pory na ŚDM zarejestrowało się już ponad 570 tysięcy pielgrzymów, a szacowana liczba uczestników wydarzenia to ok. 2 mln osób ze 185 krajów.(pap)