Hospicjum od 17 lat pomaga osobom z zaawansowaną chorobą nowotworową. Kilkudziesięciorgiem chorych z Chorzowa i sąsiednich Świętochłowic opiekuje się 40-osobowy personel medyczny, składający się z lekarzy, psychologów, rehabilitantów i wolontariuszy.

"Z opieką paliatywną wiąże się problem osierocenia rodzin, dlatego tak ważne jest, by zapewnić im pomoc po stracie bliskich. Taką rolę będzie spełniało Centrum Afirmacji Życia. W Centrum będzie można spotkać się z innymi osobami, które znalazły się w podobnej sytuacji, porozmawiać z psychologiem, duchownym, a także uczestniczyć w zajęciach i wykładach" - poinformowało Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej "Hospicjum".
W nowym obiekcie zlokalizowano też Poradnię Medycyny Paliatywnej oraz pokój ciszy, w którym rodzina będzie mogła pożegnać się ze swoim bliskim po jego śmierci.

Budowa Centrum kosztowała ok. 1,3 mln zł. Jak informuje chorzowski samorząd, hospicjum zbierało pieniądze przez sześć lat. Pochodzą one m.in. z 1 proc. podatku, darowizn oraz kwest organizowanych w kościołach.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej "Hospicjum" powstało w 1996 roku. W głównej siedzibie, która jest połączona z otwartym w czwartek Centrum Afirmacji Życia, znajduje się m.in. oddział opieki paliatywnej z 11 łóżkami. Pacjenci otrzymują też wsparcie w ramach opieki domowej. W 2012 r. opieką domową objęto 284 pacjentów a opieką stacjonarną 114 chorych.