Jak pisze Gazeta Wyborcza, Katowice wystawiły na sprzedaż swój ostatni szpital. Sześciu lecznic chce się pozbyć marszałek woj. śląskiego. Samorządy się śpieszą, bo PiS szykuje zakaz komercjalizacji i prywatyzacji szpitali.

PiS zapowiedział zakaz komercjalizacji i prywatyzacji szpitali już w programie w 2014 r. Projekt przepisów w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w połowie stycznia. W piątek minister Konstanty Radziwiłł (fot.) zapewnił, że prace są zaawansowane. Placówki, które zostały już przekształcone, mają działać jako spółki non profit.
Problem w tym, że jednocześnie resort chce narzucić samorządom obowiązek spłacania szpitalnych długów. Zobowiązania szpitali podległych śląskiemu marszałkowi to ponad pół miliarda, czyli jedna trzecia budżetu województwa, które i tak jest bardzo zadłużone.
Nawet jeśli PiS wprowadzi obowiązek spłacenia tylko corocznych strat, i tak dla śląskiego marszałka będzie to finansowy cios, bo to kilkadziesiąt milionów rocznie. - Jeśli PiS nie ustąpi, to pójdziemy z torbami - mówi "Wyborczej" wicemarszałek Aleksandra Skowronek.
Więcej: http://wyborcza.pl>>