Organizatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem".

Pod hasłem "reumatyzm" kryje się około 200 schorzeń, które dotykają ludzi bez względu na wiek, płeć czy rasę. Ocenia się, że cierpi na nie ponad 9 milionów Polaków - statystycznie co czwarty. Takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), dotykają najczęściej osób młodych, w wieku 30 - 40 lat, ale również dzieci. 
 
Na dolegliwości stawów o podłożu zapalnym choruje według różnych szacunków od 300 do 500 tysięcy osób w Polsce. Są to schorzenia nieuleczalne, z którymi trzeba walczyć, dbając o jak najlepszą jakość życia młodych osób na nie cierpiących. Dlatego tak ważne jest szybkie postawienie prawidłowej diagnozy.
 
- Podstawą jest wczesne rozpoznanie. To tym ważniejsze, że zmieniły się kryteria pozwalające chorobę szybciej rozpoznać, a nowoczesne terapie zastosowane w odpowiednim czasie pozwalają zatrzymać chorobę zanim dojdzie do uszkodzeń narządu ruchu i kalectwa - mówi dr Maria Rell-Bakalarska, ekspert kampanii.

 
W pierwszej edycji wzięły udział młode kobiety, druga odsłona ma męskie rysy. Swoimi przeżyciami dzielą się trzej młodzi mężczyźni: Mariusz, Zbyszek i Kuba. 
 
- Jestem jednym z tych pacjentów z ZZSK, którym nigdy nie udało się czuć na tyle dobrze, żeby nie brać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (do czasu tzw. leków biologicznych). Miałem jednak okresy, kiedy choroba pozostawała niemal niewidoczna. Skończyłem studia, pracuję jako psycholog i staram się, co trudne w natłoku obowiązków, pisać doktorat z psychologii humoru i kreatywności. Choroba próbuje jednak znaleźć metodę, żeby się do mnie dobrać - opowiada Kuba Górecki, chorujący od wczesnego dzieciństwa.
 
Ambasadorką tegorocznej kampanii została Kasia Frąckowiak, autorka książki "Nie boję się ciemności" i popularna blogerka, od lat zmagająca się z RZS. Jednak w tej edycji każdy może dołączyć do akcji. Wystarczy wejść na stronę kampanii www.reumatyzmmamlodatwarz.pl i dodać swoje zdjęcie. Do tej pory swoje poparcie wyraziło ponad 400 osób z całej Polski. W ten sposób razem możemy przełamać stereotypy i zbudować świadomość społeczną dotyczącą chorób reumatycznych.(pap)