Przedsięwzięcie jest realizowane przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (w partnerstwie z ośmioma uczelniami medycznymi) dzięki środkom Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz dotacji ministra zdrowia.
Jak informuja organizatorzy, celem projektu jest edukacja stomatologiczna ponad 300 tys. dzieci w wieku 0 – 5 lat oraz osób dorosłych, a także objecie ich profilaktyką stomatologiczną. To właśnie od postawy dorosłych: rodziców, opiekunów nauczycieli i wychowawców oraz personelu medycznego zależy stan zdrowia jamy ustnej najmłodszych.
W ramach projektu będą promowane zachowania prozdrowotne oraz profilaktyka chorób jamy ustnej u dzieci. Przedszkola wyłonione w procesie rekrutacji będą mogły wziąć udział w projekcie na jeden z dwóch sposobów:
- w ramach edukacji bezpośredniej – edukatorzy poprowadzą zajęcia, na których dzieci  nauczą się, jak  prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. Lekcje będą się odbywać z udziałem rodziców i nauczycieli;
- w ramach edukacji pośredniej – nauczyciele będą brali udział w szkoleniach, na których dowiedzą się, jak skutecznie wyrabiać prawidłowe nawyki zdrowotne u podopiecznych.

Organizatrozy akcji podkreslają, że to już drugi nabór do projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”. Skorzystają na nim przedszkola, dzieci i ich rodzice. Placówki otrzymają atrakcyjne pakiety edukacyjne, niezbędne do prowadzenia zajęć z najmłodszymi. Nauczyciele zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności, które pomogą im urozmaicić prowadzone zajęcia. Rodzice i dzieci dowiedzą się w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby. Otrzymają także materiały edukacyjne oraz zestawy szczoteczek i past do zębów.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Aby w nim uczestniczyć, należy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy do końca października 2014 r.
Więcej o akcji i formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”.