Powstanie takiego programu wynikało z potrzeby sygnalizowanej przez podopiecznych fundacji. Często się bowiem zdarza, że pacjent, który wygrał z rakiem, nie potrafi już normalnie żyć. Poza tym w momencie wyzdrowienia chorego polski system opieki zdrowotnej przestaje działać, a osoba taka zostaje sama. Z doświadczeń Fundacji wynika, że taka sytuacja dotyczy większości powracających do zdrowia.

Psychiatrzy porównują osobę, która wygrała walkę z nowotworem do osoby uzależnionej, która rozstaje się z nałogiem, czy do żołnierza, który wraca z misji wojennej. Stres pourazowy (PTSD) może być zdiagnozowany u ozdrowiałych chorych w przeciągu pół roku od otrzymania pozytywnych wyników. Ozdrowieńcy często mówią, że ich piekło rozpoczęło się, gdy otrzymali dobre wyniki, że nie potrafili po prostu wrócić do domu, schować karabinu do szafy i napić się herbaty.

Wśród wskazanych przez podopiecznych fundacji potrzeb dla osób, które wyzdrowiały, znalazła się pomoc psychologiczna i psychotraumatologiczna. Często zgłaszane są również problemy w obszarze zawodowym. Sytuacja związana z koniecznością poszukania nowego miejsca pracy może być trudna, stresująca albo wręcz oceniana jako niemożliwa do przezwyciężenia. Zdarzają się również sytuacje, gdy przeżyta choroba jest katalizatorem zmian w życiu zawodowym. Kolejnymi czynnikami wspierającymi zmianę, jaką jest start w nowe życie były zadbanie o siebie poprzez uregulowanie diety, sport, a także zmianę wizerunku.

W czerwcu 2016 rusza pierwsza, pilotażowa grupa wsparcia. Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie wezmą udział w warsztatach „Blaski i cienie życia po chorobie nowotworowej”, które mają na celu wzmocnić wiarę i nadzieję na satysfakcjonujące życie po leczeniu oraz wskazać sposoby radzenia sobie z "cieniami" nowej, pochorobowej rzeczywistości. Uczestnikom, którzy po udziale w warsztatach będą chcieli nadal kontynuować pracę nad sobą fundacja zapewni opiekę psychotraumatologiczną, czyli przejście indywidualnej terapii traumy metodą EMDR. Ponadto w ramach programu odbędą się spotkania prowadzone przez specjalistów z Grupy Pracuj.PL, jak również ustalanie indywidualnych ścieżek kariery we współpracy z firmą Hudson. Dla osób, które będą odczuwały potrzebę i będą miały chęci udostępnimy możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowych, konsultacjach ze specjalistą ds. wizerunku, warsztatach urodowych, a także sesjach coachingowych

Celem programu „iPoRaku” jest również dalsze „odczarowywanie” raka, pokazanie, że dzięki postępowi medycyny oraz zmianie nawyków profilaktycznych coraz więcej osób pokonuje chorobę. W ramach kampanii społecznej, wspierającej program fundacja przedstawi bohaterów, którzy powrócili do zdrowia i ruszyli dalej w życie.

Program „iPoRaku” jest finansowany z grantów oraz darowizn.

Źródło: Fundacja Rak’n’Roll