"Rudzka Koperta Życia", to zestaw zawierający ankietę dotyczącą stanu zdrowia pacjenta, a także informacje dotyczące zażywanych przez niego leków, grupy krwi, przebytych operacji oraz dane kontaktowe do najbliższych. "Po jej wypełnieniu wkłada się ją do specjalnej koperty i szczelnie zamyka a następnie wkłada do lodówki" - poinformowało w środę 20 stycznia 2016 biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.
 
Do każdego zestawu dołączona jest instrukcja informująca, jak należy prawidłowo wypełnić ankietę. W zestawie znajduje się również magnes z adnotacją: "tu znajduje się Rudzka Koperta Życia". Magnes należy umieścić na drzwiach lodówki.
 
Koperta ma spełniać pomocniczą rolę informacyjną w razie wypadku lub nagłej choroby, gdy nie ma czasu albo możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.
 
Koperty trafią do osób starszych, samotnych oraz przewlekle chorych. "Dane w nich zawarte będą pomocne podczas akcji ratunkowych prowadzonych przez służby medyczne" - poinformowano.
 
Na początek kampanii samorząd przygotował pół tysiąca takich kopert. "To pilotaż programu. Chcemy zobaczyć, z jakim zainteresowaniem spotka się ta akcja. Jeżeli będzie duży odzew, przygotujemy kolejne koperty" – zadeklarował samorząd w środę 20 stycznia 2016.
 
Wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer podkreślił, że "to właśnie seniorzy są tą grupą społeczną", do których w pierwszej kolejności adresowana jest akcja.
 
- Z racji wieku zmagają się oni z różnego rodzaju chorobami oraz dolegliwościami. Bardzo często prowadzą też samodzielnie swoje gospodarstwo domowe. To wszystko sprawia, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, właśnie taka koperta może być jedynym źródłem informacji o chorobach, uczuleniach, czy grupie krwi, ale przede wszystkim o kontakcie do najbliższych - dodał.
 
Z kampanią społeczną rudzki samorząd wystartuje w Dniu Babci, który obchodzony jest 21 stycznia.
 
 
Jednocześnie rudzki urząd poinformował, że tzw. kopertę życia będzie można wykonać samemu. Na stronie internetowej Urzędu Miasta dostępne będą ankieta oraz instrukcja.
 
Osoby zainteresowane "Rudzką Kopertą Życia" mogą odbierać zestawy w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II 6. Część z nich trafi bezpośrednio do osób starszych za pośrednictwem Rady Seniorów.
 
Samorządy województwa śląskiego coraz częściej wprowadzają ułatwienia oraz rozwiązania mające ułatwić życie seniorom. W Katowicach, jak poinformowano w środę 20 stycznia 2016, powstaje Katowicki Program Senior w Mieście na lata 2016 – 2020.
 
Z kolei w ramach "Programu profilaktyki dla osób trzeciego i czwartego wieku", seniorzy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach w ośrodkach na terenie Katowic. Lekarze mogą też zakwalifikować wybranych pacjentów do bezpłatnych zajęć rehabilitacyjnych. Został już rozstrzygnięty konkurs na 2016 rok, a badania powinny ruszyć od lutego.
 
Koperty życia to akcje społeczne, które od kilku lat przeprowadza wiele samorządów w Polsce (między innymi w Warszawie, Płocku, Olsztynie). Pomysł na taką formę wsparcia osób starszych zrodził się przed laty w Wielkiej Brytanii. (pap)