Jak podkreśliła zastępczyni RPO,  wiele grup nie ma równego dostępu do świadczeń zdrowotnych wyłącznie ze względu na swoją cechę osobistą - wiek, płeć, niepełnosprawność, orientację seksualną i tożsamość płciową. To także wyzwania dla systemu ochrony zdrowia – stwierdziła.

Dr Spurek wzięła udział w panelu dyskusyjnym pod tytułem „Ograniczanie nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej – wyzwania dla systemu ochrony zdrowia”. Uczestnicy debaty zastanawiali się między innymi, czy planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia zniwelują różnice w dostępie do diagnostyki i leczenia. Jednym z tematów rozmowy była również sytuacja pacjentów z chorobami rzadkimi.

W dyskusji uczestniczyli także  przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, lekarze i przedstawiciele szkół medycznych.

Forum Ochrony Zdrowia zostało zorganizowane już po raz siódmy. Jak podkreślają jego organizatorzy, realizacja celów nowoczesnej koncepcji zdrowia publicznego wymaga zaangażowania wszystkich sektorów społeczno-gospodarczych państwa, nie tylko resortu zdrowia. Forum stało się więc miejscem, które pozwala szerzej spojrzeć na cały system ochrony zdrowia – zarówno w ujęciu ogólnokrajowym jak i lokalnym.


Źródło: www.rpo.gov.pl