Uroczystość odbyła się w Teatrze na Woli podczas charytatywnego koncertu muzycznego "Jesteśmy (z) Nadzieją". Zorganizował go Warszawski Oddział Stowarzyszenia "Lekarze Nadziei" na rzecz Przychodni dla Bezdomnych.

Odznaki Honorowe RPO wręczył zastępca RPO Stanisław Trociuk, a przebywający za granicą rzecznik Adam Bodnar przekazał odznaczonym filmowe gratulacje.

- Lekarze Nadziei, przychodnia, która została stworzona przez wyróżnione lekarki, to coś zupełnie niezwykłego w naszej rzeczywistości społecznej. To przykład, jak profesjonaliści mogą pomagać najuboższym, którzy nie mają normalnego wsparcia, a wielu się od nich odwraca. Wiem, jak trudna to jest działalność – powiedział w nagraniu Adam Bodnar.
 

Czytaj: RPO apeluje o zapewnienie bezdomnym dostępu do świadczeń zdrowotnych >>>


Problem chorych bezdomnych dostrzegli na początku lat 90. lekarze kolejowi pracujący na Dworcu Centralnym w Warszawie. Do nich zgłaszali się ludzie, którzy nie mieli ubezpieczenia, dowodów osobistych ani stałego adresu i nie byli objęci opieką medyczną w państwowych przychodniach, a wymagali pilnie pomocy lekarskiej. Oficjalne otwarcie przychodni nastąpiło 15 grudnia 1994 roku. Lekarze na ogół pracują jeden dzień w tygodniu nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia. Każdy pacjent przyjmowany jest z szacunkiem i sympatią. Po zdiagnozowaniu otrzymuje potrzebne leki z dokładnym wyjaśnieniem, jak ma je przyjmować.

W razie potrzeby przychodnia może skierować pacjenta do izby chorych w sąsiedniej noclegowni, gdzie jest 10 łóżek. Jeżeli zachodzi taka konieczność, pacjenci kierowani są do szpitala. Pacjenci ze schorzeniami dermatologicznymi (owrzodzenia podudzi, odmrożenia, ropne zapalenia skóry i inne) są opatrywani przez pielęgniarki w gabinecie zabiegowym.

Przychodnia pomaga 13 tysiącom najuboższych osób.