Szczepienia lisów będą odbywały się w województwach: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Szczepienia prowadzone są dwa razy w roku - na wiosnę i jesienią. Szczepień ochronnych nie przeprowadza się, jeżeli na terenie województwa nie stwierdzono wścieklizny w okresie co najmniej trzech kolejnych lat.

Szczepionki są zrzucane z samolotów, czasem wykładane ręcznie. Są to kapsułki otoczone przynętą z mączki rybnej, tak by lis mógł ją szybko znaleźć. Zwierzę przegryzając kapsułkę połyka jej zawartość uodparniając się na wirusa. Dawki są zróżnicowane, jest to 20-30 dawek na 1 km2 w zależności od liczny przypadków choroby stwierdzonych w ostatnim czasie - zaznaczył szef weterynarii.

Czytaj: Szczepienia przeciw wściekliźnie uratowałyby 60 tysięcy osób rocznie >>>

Wrażliwe na wściekliznę są wszystkie ssaki, ale źródłem zakażeń są przede wszystkim lisy. Natomiast od kilku lat nie zanotowano w naszym kraju ani jednego przypadku zachorowania człowieka. Mimo regularnego szczepienia lisów, zdarza się wykrycie chorego zwierzęcia, głównie w pobliżu granicy. Od 2012 roku Polska współpracuje z Ukrainą w tym zakresie i lisy są szczepione także po stronie ukraińskiej.

W ostatnim okresie najwięcej przypadków wścieklizny stwierdza się w województwie małopolskim.
- Analizujemy dlaczego tam pojawiła się ta choroba, być może, że będzie potrzeba np. zwiększenia tam dawki - powiedział Pirsztuk. W 2014 roku do końca lutego stwierdzono 23 przypadki wścieklizny w województwie małopolskim, 3 przypadki w województwie podkarpackim i po jednym przypadku w województwach świętokrzyskim oraz lubelskim.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii na Mazowszu przeprowadzi akcję szczepienia lisów przeciw wściekliźnie w dniach 28 kwietnia – 11 maja 2015. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów między innymi  na lasy i łąki. Nie wolno jej dotykać, bo gdy zwierzęta poczują zapach człowieka nie zjedzą jej. Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki zwierzęta domowe należy prowadzać na smyczy lub trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Realizację programu szczepień lisów przeciwko wściekliźnie rozpoczęto w Polsce w 1993 roku. W 1992 roku stwierdzono w naszym kraju 3084 przypadki wścieklizny, w tym u zwierząt wolno żyjących 2549, z czego 2079 u lisów.

Program zwalczania wścieklizny u lisów jest współfinansowany z ze środków Unii Europejskiej. Szczepionki kupowane są w drodze przetargu. (pap)