Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej alarmuje, że z roku na rok rośnie częstotliwość czerniaka oraz innych nowotworów skóry. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia już co trzeci diagnozowany nowotwór złośliwy na świecie to rak skóry. Głównym czynnikiem ryzyka choroby jest narażenie na intensywne promieniowanie ultrafioletowe zarówno słoneczne, jak i sztuczne – emitowane przez solaria.

Oprócz stosowania kremów z filtrem, unikania słońca w godzinach południowych i niekorzystania z solariów bardzo istotnym elementem profilaktyki następstw raka skóry jest regularne samobadanie. 90 procent przypadków nowotworów skóry wykrytych odpowiednio wcześnie można wyleczyć. Do regularnego badania znamion zachęca najnowsza kampania edukacyjno-profilaktyczna firmy La Roche-Posay „Zostań Skin Checkerem”, którą objęło patronatem Polskie Towarzystwo Dermatologicznego.

Czytaj: 70 procent Polaków jest zagrożonych czerniakiem >>>

– Samobadanie skóry jest najistotniejszym elementem wczesnego wykrywania nowotworów skóry, mimo to jedna czwarta światowej populacji nigdy nie przeprowadziła samobadania znamion. Badanie to powinno być wykonywane minimum co 2-3 miesiące przez wszystkie osoby, które mają różnego rodzaju pieprzyki i zmiany barwnikowe na powierzchni skóry – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Safjańska, menadżer ds. medycznych z firmy La Roche-Posay.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pieprzyki, znamiona lub inne plamy, które zmieniają kolor, zwiększają rozmiar lub grubość, mają nieregularną powierzchnię, bolą, sączą się lub nieustannie krwawią.
– Badanie znamion powinniśmy też wykonywać u swoich najbliższych osób, ponieważ są miejsca, gdzie trudno jest nam samemu je wykryć. Takimi miejscami są tylna powierzchnia nóg, plecy, skóra za uszami i owłosiona skóra głowy – podkreśla Agnieszka Safjańska. 

Raz do roku warto również udać się na wizytę kontrolną do dermatologa lub chirurga onkologa.
– 52 procent społeczeństwa na świecie nie bada i nigdy nie badało swoich znamion u lekarza dermatologa. Nasi polscy dermatolodzy od 10 lat są zaangażowani w charytatywną akcję badania znamion. W tym roku akcja ta obędzie się w maju – dodaje Safjańska.
Euromelanoma Day, czyli Europejski Dzień Walki z Czerniakiem, w tym roku przypada 12 maja 2015. W 50 miastach Polski będzie można skorzystać z porady ponad 280 dermatologów. Zapisy ruszają już 14 kwietnia 2015, a listę gabinetów biorących udział w akcji można znaleźć na stronie www.euromelanoma.org/poland.