„Laryngektomowani borykają się z wieloma problemami” – powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia „Ambasada Sukcesu” i konsultant ds. laryngektomowanych Sybilla Fusiarz. "To nie tylko brak możliwości porozumiewania się, bo wskutek usunięcia krtani tracą zdolność mówienia, ale i problemy w kontaktach z bliskimi czy odrzucenie społeczne. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa, że takie osoby są wśród nas, ale i edukować społeczeństwo. Pragniemy zamienić inność chorych w ich zaakceptowanie” - dodała.

W 2014 r. w całym województwie opolskim zaplanowano koncerty, warsztaty, wykłady i zbiórki pieniędzy. 23 kwietnia przyszłego roku, w ogólnopolskim Dniu Laryngektomowanego, odbędzie się III turniej halowej piłki nożnej, w którym wezmą udział lekarze, przedstawiciele służb mundurowych i media. Celem wszystkich tych akcji jest zwrócenie uwagi na problemy osób cierpiących na raka krtani.

W Polsce na raka krtani zapada rocznie ok. 2000 osób. W grupie ryzyka są mężczyźni w wieku 50-60 lat. Czynnikami ryzyka są m.in. palenie tytoniu i picie alkoholu. Operacji usunięcia krtani dokonuje się na Oddziale Laryngologii Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. Jego ordynatorem jest dr n. med. Jerzy Jakubiszyn. Jest on także kierownikiem I Opolskiej Szkoły Trenerów Mowy Zastępczej Laryngektomowanych. „Rocznie operujemy około 30 osób” – informuje Jakubiszyn. „Tylu pacjentów trafia też z rakiem na radioterapię, której zastosowanie pozwala zachować krtań” - dodał.

Działające od 11 lat na Opolszczyźnie Stowarzyszenie Osób Laryngektomowanych „Bariery” podsumowało w piątek działalność I Opolskiej Szkoły Trenerów Mowy Zastępczej Laryngektomowanych, w której naukę zakończyło w listopadzie br. dziewięć słuchaczek. Mają one wspierać chorych w rehabilitacji i pomagać im w nauce mowy zastępczej. Nauka w szkole była bezpłatna, jej działanie było finansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

mtn/ je/